Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama HeavenTour - FATIMA

Odsłonięcie tablicy w Woli Obszańskiej

Wójt gminy Obsza i społeczność Woli Obszańskiej zaprosili (22.10) na religijno-patriotyczne uroczystości związane z odsłonięciem tablicy upamiętniającej mieszkańców Woli Obszańskiej zamordowanych podczas II wojny światowej.

Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy św. w kościele pw. Wniebowzięcie NMP w Obszy, którą w intencji pomordowanych mieszkańców Woli Obszańskiej sprawował ks. Mariusz Pastuszak, zaś wszystkich zebranych witał ks. proboszcz Paweł Sochacki.  

To bardzo ważna uroczystość dla naszej gminy – tłumaczył wójt Andrzej Placek:

Chcemy upamiętnić i uczcić mieszkańców Woli Obszańskiej, którzy podczas II wojny światowej ponieśli najwyższą ofiarę ze swojego życia – podkreślała Bożena Bednarczuk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Obszy:

Czasy wojny wspominał mieszkaniec Woli Obszańskiej, Jan Popko:

O poszukiwaniach i weryfikacji osób, których nazwiska znalazły się na tablicy mówił Jacek Rogala z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie:

Dalsza część uroczystości miała miejsce przy pomniku ofiar II wojny światowej w Woli Obszańskiej, gdzie zgodnie z ceremoniałem państwowym odśpiewano hymn państwowy i wciągnięto flagę na maszt. Po odczytaniu rysu historycznego i Apelu pamięci dokonano uroczystego poświęcenia i odsłonięcia tablicy upamiętniającej mieszkańców Woli Obszańskiej zamordowanych podczas II wojny światowej. Z okolicznościowym programem artystycznym wystąpiła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Obszy oraz Klub Seniora z Woli Obszańskiej.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Magdalena 05.11.2023 21:16
Bardzo cenne wydarzenie. Pozwoli zachować pamięć o żyjących w tamtych tragicznych czasach na długo. Pamięć i szacunek. Pamiętajmy o tych czasach. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może zachować pamięć o tych czasach. Nieliczni żyjący w tamtym okrutnym czasie są żywymi kartami historii. Szanujmy ich, pytajmy, spisujmy trudne wspomnienia. Przywróćmy godność odebraną wtedy przez oprawców. Zróbmy to dla nich i dla siebie. "Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.”- Jan Paweł II.