O założeniach Sejmiku mówiła dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, Renata Ćwik:
Od wielu lat w Radzie Artystycznej działa prof. Katarzyna Smyk z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS w Lublinie:
To, co dzieje się od 40 lat na tarnogrodzkiej scenie to wielka wartość na skalę naszego kraju – zaznaczał Paweł Dec, burmistrz Tarnogrodu:
Gratuluję i dziękuję wszystkim zespołom, które kultywują tę piękną tradycję – podkreślał Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego:
W jubileuszowej edycji sejmiku wystąpiło 11 wiejskich zespołów teatralnych z województw: lubelskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, wielkopolskiego i mazowieckiego. Ponadto odbyły się zajęcia warsztatowe z Radą Artystyczną, a także seminarium na 40-lecie ogólnopolskiego sejmikowania z członkami Rady Artystycznej, członkami zespołów oraz organizatorami i przyjaciółmi sejmiku. Na zakończenie miał miejsce Wieczór Folkloru czyli wspólnotowe muzykowanie z Pawłem Steczkowskim & TEUTA PROJECT oraz sejmikowymi kapelami.
Warto dodać, iż za całokształt zasług dla kultury ludowej Tarnogrodzki Ośrodek Kultury w 2011 roku otrzymał prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga. Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych i ogólnopolski ruch wiejskich teatrów zostały wpisane do krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jest to pierwszy wpis do polskiego rejestru dobrych praktyk w myśl Konwencji UNESCO z 2003 roku.
Organizatorami sejmiku są: Zarząd Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, Marszałek Województwa Lubelskiego, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Towarzystwo Kultury Teatralnej Ziemi Lubelskiej, Starosta biłgorajski, Burmistrz Tarnogrodu, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne i Tarnogrodzki Ośrodek Kultury.
Napisz komentarz
Komentarze