Reformę opracował resort sprawiedliwości pod kierunkiem Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro, który o najważniejszych zmianach rozmawiał z Aleksandrą Mieczyńską w Radiu Fiat.
W ostatnich czasie wiele państw europejskich boryka się z problemem uchodźców na swoim terytorium. Polski rząd stara się uniknąć sytuacji, która może prowadzić do zaburzenia bezpieczeństwa. Jedno z pytań referendalnych, na które Polacy będą odpowiadać 15 października, brzmi: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską? I to właśnie tego dotyczyła pierwsza część rozmowy:
Reforma, która weszła w życie 1 października 2023, jest efektem wieloletniej pracy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, który działania w sprawie wdrożenia zasadniczej zmiany w zakresie polityki karnej rozpoczął 26 lat temu. Głównym postulatami odświeżonego Kodeksu karnego są m.in.: podwyższenie kar za najcięższe przestępstwa, bezwzględne dożywocie, surowość wobec gwałcicieli i pedofilów oraz koniec bezkarności:
We wprowadzonych zmianach ważna jest jednomyślność, jako przykład zgody można przytoczyć „Ustawę Kamilka”, która weszła w życie 29 sierpnia 2023. W prace nad ustawą zaangażowany był zespół Ministerstwa Sprawiedliwości pod kierownictwem wiceministra Marcina Romanowskiego:
Napisz komentarz
Komentarze