Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 24 lutego 2025 03:38
Reklama BudProfit

Szczebrzeszyn stolicą języka polskiego

7 dni, blisko 10 tysięcy widzów, ponad 30 wydarzeń z udziałem niemal 50 twórców – tak w liczbach prezentuje się druga edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.
Szczebrzeszyn stolicą języka polskiego

W malowniczej miejscowości z publicznością spotkają się m.in. Wiesław Myśliwski, Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch i Mariusz Szczygieł. Gwiazdą muzycznej sceny będzie Zbigniew Wodecki z zespołem Mitch&Mitch. Impreza potrwa od 31 lipca do 7 sierpnia.

Festiwal Stolica Języka Polskiego zadaje kłam stwierdzeniu, że wydarzenia, podczas których „wysoka” kultura gra pierwsze skrzypce to domena dużych miast. Już po raz drugi Szczebrzeszyn stanie się letnim centrum literacko-kulturalnym kraju, do którego ściągną festiwalowicze z całej Polski. W jednym z najpiękniejszych miast Lubelszczyzny, z dala od wielkomiejskiego zgiełku, będą się relaksować w towarzystwie najlepszych polskich oraz ukraińskich pisarzy, rodzimych muzyków, podczas spotkań autorskich, koncertów, warsztatów i dyskusji o szeroko pojętej kulturze i jej wpływie na rzeczywistość. Nad wszystkim czuwać będzie duch Bolesława Leśmiana, patrona tegorocznej edycji imprezy, genialnego poety należącego do grona najwybitniejszych polskich twórców XX wieku. W sobotę 6 sierpnia na festiwalowej scenie, własne interpretacje wierszy autora „W malinowym chruśniaku” zaprezentuje muzyk i poeta Adam Strug oraz zaproszeni przez niego aktorzy, m.in. Zofia Kucówna, Jerzy Trela i Antoni Pawlicki.

Niezwykle bogaty i wypełniony spotkaniami autorskimi będzie literacki program Festiwalu, którego kuratorką jest Justyna Sobolewska, dziennikarka i krytyczka literacka. Polską reprezentację stanowić będzie grono ponad 40 pisarzy, dziennikarzy i poetów, m.in. autor „Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesław Myśliwski, twórca „Morfiny” Szczepan Twardoch, reportażysta Mariusz Szczygieł, laureatka Nike za „Księgi Jakubowe” Olga Tokarczuk i autor  kryminałów Zygmunt Miłoszewski. Jednym z wydarzeń będzie wieczór z twórczością laureatki literackiej Nagrody Nobla 2015, białoruskiej pisarki i dziennikarki Swietłany Aleksijewicz. Podczas niego Krystyna Czubówna przeczyta fragmenty reportaży-esejów autorki „Czarnobylskiej modlitwy” i „Czasów secondhand”. W Szczebrzeszynie pojawią się także pisarze z Ukrainy – m.in.  Andrij Bondar.

Na muzycznej scenie Stolicy Języka Polskiego – wraz z przebojowym składem Mitch&Mitch oraz towarzyszeniem orkiestry i chóru – wystąpi Zbigniew Wodecki. W Szczebrzeszynie odbędzie się też recital Katarzyny Groniec, która zaśpiewa piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej. Dla festiwalowiczów zaplanowano także szereg warsztatów literacko-językowych, pisarskich, muzycznych i teatralnych. Odbędą się tu również potańcówki, warsztaty kulinarne oraz spacery po okolicy literackimi i kulturalnymi śladami. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach Stolicy Języka Polskiego. Z myślą o promowaniu czytelnictwa wśród dzieci
i młodzieży powstała Akademia Szczebrzeszyn, w ramach której odbędą się specjalne zajęcia i warsztaty prowadzone przez twórców literatury dziecięcej, m.in. Grzegorza Kasdepke.

Stolica Języka Polskiego wpisuje się w popularny w na całym świecie nurt letniego slow-festiwalu. To wydarzenie skierowane do odbiorców, którzy w poszukiwaniu relaksu i kulturalnej rozrywki na najwyższym poziomie chętnie uciekają podczas wakacyjnych podróży z głównego festiwalowego szlaku. W ubiegłym roku Szczebrzeszyn debiutował w roli Stolicy Języka Polskiego.
Organizatorami Festiwalu są Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń i spółka non-profit Szczebrzeszyn Akademia, która została powołana na potrzeby rozwijania i organizacji Festiwalu. Pomysłodawcą i producentem Festiwalu jest Piotr Duda, a dyrektorem Rady Festiwalu - Tomasz Pańczyk.

Festiwal Stolica Języka Polskiego – 31.07-7.08.2016, Szczebrzeszyn
Więcej informacji na www.stolicajezykapolskiego.pl
oraz www.facebook.com/SzczebrzeszynFestiwal

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Super siostra niedługo się widzimy na pewno skorzystam po długim czasie znowu wrócą wspomnienia do zobaczeniaData dodania komentarza: 18.02.2025, 00:17Źródło komentarza: Iwona ChmielewskaAutor komentarza: JarekTreść komentarza: Bóg zapłać !Data dodania komentarza: 15.02.2025, 09:12Źródło komentarza: Gietrzwałd to nie śmietnikAutor komentarza: Krzysztof , też z lubelskiegoTreść komentarza: Wysłuchałem wywiadu prowadzonego przez KS. Wojciecha z Kat.Radia Zamosc. z p.Iwona Chmielewska , przewodnikiem po Wiecznym Mieście i myślę,że postawiono wiele celnych pytań odnośnie ciekawostek przy zwiedzaniu Rzymu , odpowiedzi jak najbardziej zachęcają aby się Tam w Roku świętym znaleźćData dodania komentarza: 12.02.2025, 15:24Źródło komentarza: Iwona ChmielewskaAutor komentarza: JCTreść komentarza: Super ! Dziękuję, że takie spotkania się odbywają. To również lekcja dla młodego pokolenia, że w taki sposób również można służyć drugiemu człowiekowi, bo tych osób można powiedzieć nie widać, ale ktoś różne prace w parafii i nie tylko musi wykonać.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 09:25Źródło komentarza: Maria Witkowska wzorem dla młodego pokoleniaAutor komentarza: BarbaraTreść komentarza: Brazylia ma bardzo fajne plaże, to kraj pełen radosnych i przyjaznych ludzi, ponadto najlepsze plaże na Karaibach można zobaczyć na Dominikanie https://carter.eu/kierunki/karaiby/dominikana/Data dodania komentarza: 10.02.2025, 14:13Źródło komentarza: Brazylia – gdzie znajdziemy najlepsze plaże?Autor komentarza: Pamiętajmy o Dzieciach ZamojszczyznyTreść komentarza: Dziękujemy za pracęData dodania komentarza: 8.02.2025, 10:47Źródło komentarza: dr Beata Kozaczyńska