To dzień wspomnienia największych z Apostołów – dwóch filarów, na których został zbudowany Kościół katolicki.Kościół umieścił w jednym dniu Apostołów Piotra i Pawła, by podkreślić, że obaj Apostołowie, choć różni, byli współzałożycielami gminy chrześcijańskiej w Rzymie, a także że obaj w tym samym mieście oddali dla Chrystusa swoje życie.
Święty Piotr, wcześniej Szymon, był rybakiem z Galilei, podkreśla ks. Sławomir Korona, moderator Dzieła Biblijnego w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
Ze św. Piotrem wiąże się doktryna Kościoła katolickiego, mówiąca o pierwszeństwie papieża w przewodzeniu Kościołowi oraz w strzeżeniu depozytu nauki wiary i moralności jako następcy św. Piotra.
Święty Paweł był początkowo prześladowcą Chrystusa i jego wyznawców. Wszystko zmieniło się podczas podróży do Damaszku. To dzięki niemu Ewangelia dotarła na krańce świata - zaznacza ks. Korona.
W uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła papież, na znak łączności biskupów ze Stolicą Apostolską, wręcza metropolitom paliusze, które są symbolem władzy, jaką metropolita pozostający w komunii z Kościołem Rzymu obejmuje w swojej metropolii.
Każdego roku w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła w naszych parafiach prowadzona jest zbiórka środków na posługę apostolską i charytatywną Ojca świętego. Nazywana jest świętopietrzem lub „Obolem św. Piotra”. Mówi kanclerz Kurii Diecezjalnej w Zamościu, ks. Sylwester Zwolak.
Zbiórka ta ma wielkie znaczenie symboliczne. Wyraża poczucie przynależności do Kościoła powszechnego oraz miłość i zaufanie do Ojca Świętego. Jest znakiem komunii z Następcą Piotra, a także wrażliwości na najbardziej potrzebujących, o których troszczy się papież.