Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama AGROLINK

79. rocznica Bitwy pod Osuchami

Ogólnopolskie uroczystości upamiętniające 79. rocznicę Bitwy pod Osuchami odbyły się (25.06) na placu przy Domu Pamięci w Osuchach.

To miejsce, cmentarz partyzancki w Osuchach uznawany jest za „Golgotę Zamojszczyzny” – wyjaśniała Wiesława Kubów, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej i współorganizatorka wydarzenia:

POSŁUCHAJ

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św., którą sprawowali m.in. notariusz Kurii Diecezjalnej ks. Zygmunt Jagiełło, kapelan Armii Krajowej ks. Czesław Galek, ks. Waldemar Kostrubiec i ks. porucznik Paweł Bartoszewski, kapelan 21. Batalionu Lekkiej Piechoty w Lublinie i wnuk dowódcy oddziału partyzanckiego AK, Konrada „Wira” Bartoszewskiego. 

Gościem honorowym podczas uroczystości była Aniela Terlecka ps. „Mała”, uczestniczka i naoczny świadek bitwy pod Osuchami z oddziału por. Adama Haniewicza ps. „Woyna”. w rozmowie wspominała wydarzenia z czerwca 1944 roku:

POSŁUCHAJ

Moja obecność tutaj to wyraz patriotyzmu i miłość do tej ziemi – podkreślał Waldemar Błaszczak, prezes Stowarzyszenia „Osuchy 44” i syn por. Edwarda Błaszczaka ps. „Grom”, który również walczył pod Osuchami:

POSŁUCHAJ

Co roku na uroczystości przyjeżdża Anna Stańczyk-Przyłuska, córka Romana Kicińskiego ps. „Orkan”, który walczył w oddziale Józefa Steglińskiego „Corda”. W rozmowie wyjaśniała, dlaczego nie mogło jej tu dziś zabraknąć:

POSŁUCHAJ

Osuchy to bardzo ważne miejsce dla każdego Polaka – tłumaczyła poseł Beata Strzałka:

POSŁUCHAJ

Osuchy to miejsce symboliczne uświęcone krwią partyzantów – zaznaczał Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski:

POSŁUCHAJ

W Osuchach powstaje Muzeum Partyzantów Polskich, które będzie wyrazem naszej pamięci i hołdu dla bohaterskich partyzantów z 1944 roku – tłumaczył Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego:

POSŁUCHAJ

Te uroczystości sprawiają, że bliżej poznajemy tragiczną historię tamtych czasów – zaznaczył Andrzej Łagożny, członek Zarządu Powiatu Biłgorajskiego:

POSŁUCHAJ

Centralnym punktem uroczystości był przemarsz na cmentarz partyzancki, na którym pochowanych jest około 300 poległych polskich żołnierzy. Tam odbył się Apel Poległych i salwa honorowa. Przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem poświęconym żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego.

Wręczono również nagrody finalistom Powiatowego Konkursu Wiedzy o Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich na Ziemi Biłgorajskiej. Na zakończenie odbyła się rekonstrukcja historyczna przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej ‘WIR’ z Biłgoraja oraz koncert patriotyczny w wykonaniu Norberta „Smoły” Smolińskiego.

Ponadto Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej przygotował stoisko z okolicznościowymi publikacjami m.in. kolejny Zeszyt Osuchowski, uroczystościom towarzyszyły także wystawy przygotowane przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

Organizatorami wydarzenia byli: Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Dowódca Garnizonu Zamość, Starosta Biłgorajski, Wójt Gminy Łukowa, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Józefów, Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej i Parafia pw. WNMP w Łukowej.

Patronat narodowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Katolickie Radio Zamość sprawowało patronat medialny nad wydarzeniem.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze