Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 15 października 2024 12:13
Reklama

79. rocznica Bitwy pod Osuchami

Ogólnopolskie uroczystości upamiętniające 79. rocznicę Bitwy pod Osuchami odbyły się (25.06) na placu przy Domu Pamięci w Osuchach.
79. rocznica Bitwy pod Osuchami

To miejsce, cmentarz partyzancki w Osuchach uznawany jest za „Golgotę Zamojszczyzny” – wyjaśniała Wiesława Kubów, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej i współorganizatorka wydarzenia:

POSŁUCHAJ

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św., którą sprawowali m.in. notariusz Kurii Diecezjalnej ks. Zygmunt Jagiełło, kapelan Armii Krajowej ks. Czesław Galek, ks. Waldemar Kostrubiec i ks. porucznik Paweł Bartoszewski, kapelan 21. Batalionu Lekkiej Piechoty w Lublinie i wnuk dowódcy oddziału partyzanckiego AK, Konrada „Wira” Bartoszewskiego. 

Gościem honorowym podczas uroczystości była Aniela Terlecka ps. „Mała”, uczestniczka i naoczny świadek bitwy pod Osuchami z oddziału por. Adama Haniewicza ps. „Woyna”. w rozmowie wspominała wydarzenia z czerwca 1944 roku:

POSŁUCHAJ

Moja obecność tutaj to wyraz patriotyzmu i miłość do tej ziemi – podkreślał Waldemar Błaszczak, prezes Stowarzyszenia „Osuchy 44” i syn por. Edwarda Błaszczaka ps. „Grom”, który również walczył pod Osuchami:

POSŁUCHAJ

Co roku na uroczystości przyjeżdża Anna Stańczyk-Przyłuska, córka Romana Kicińskiego ps. „Orkan”, który walczył w oddziale Józefa Steglińskiego „Corda”. W rozmowie wyjaśniała, dlaczego nie mogło jej tu dziś zabraknąć:

POSŁUCHAJ

Osuchy to bardzo ważne miejsce dla każdego Polaka – tłumaczyła poseł Beata Strzałka:

POSŁUCHAJ

Osuchy to miejsce symboliczne uświęcone krwią partyzantów – zaznaczał Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski:

POSŁUCHAJ

W Osuchach powstaje Muzeum Partyzantów Polskich, które będzie wyrazem naszej pamięci i hołdu dla bohaterskich partyzantów z 1944 roku – tłumaczył Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego:

POSŁUCHAJ

Te uroczystości sprawiają, że bliżej poznajemy tragiczną historię tamtych czasów – zaznaczył Andrzej Łagożny, członek Zarządu Powiatu Biłgorajskiego:

POSŁUCHAJ

Centralnym punktem uroczystości był przemarsz na cmentarz partyzancki, na którym pochowanych jest około 300 poległych polskich żołnierzy. Tam odbył się Apel Poległych i salwa honorowa. Przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem poświęconym żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego.

Wręczono również nagrody finalistom Powiatowego Konkursu Wiedzy o Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich na Ziemi Biłgorajskiej. Na zakończenie odbyła się rekonstrukcja historyczna przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej ‘WIR’ z Biłgoraja oraz koncert patriotyczny w wykonaniu Norberta „Smoły” Smolińskiego.

Ponadto Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej przygotował stoisko z okolicznościowymi publikacjami m.in. kolejny Zeszyt Osuchowski, uroczystościom towarzyszyły także wystawy przygotowane przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

Organizatorami wydarzenia byli: Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Dowódca Garnizonu Zamość, Starosta Biłgorajski, Wójt Gminy Łukowa, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Józefów, Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej i Parafia pw. WNMP w Łukowej.

Patronat narodowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Katolickie Radio Zamość sprawowało patronat medialny nad wydarzeniem.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze