W walce z kleszczami w ogrodzie pomagają nam naturalni ich wrogowie: mrówki, chrząszcze, jaszczurki, ropuchy, ryjówki, myszy i szczury. Najczęściej jednak kleszcze są zjadane przez ptaki. Okazuje się, że kleszcze atakują nie tylko ludzi, ale i nasze domowe zwierzęta - psy i koty. Dla ludzi najniebezpieczniejszą chorobą odkleszczową jest borelioza, dla psów babeszjoza i anaplazmoza, a dla kotów mykoplazmoza. Anna Smyk lekarz weterynarii, specjalista chirurgii małych i dużych zwierząt przyznała, że kleszcze są groźne nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Jeśli są zakażone mogą wywołać poważne choroby.
Kleszcze są małe i możemy ich nawet nie dostrzec gołym okiem. Choroby, które powodują są groźne dlatego bardzo ważna jest profilaktyka.
Najskuteczniejszą metodą, dzięki której możemy ustrzec nasze domowe zwierzęta przed kleszczami są tabletki. Anna Smyk zwróciła uwagę, że powinniśmy uważać na krople, które są ogólnodostępne na sklepowych półkach, ale jako medykamenty nie spełniają swojej roli.
Najskuteczniejszą metodą przeciwkleszczową są tabletki. Anna Smyk zapobiegawczo poleca stosowanie obroży owadobójczych, ale tylko jako dodatek wspomagający działanie wcześniej podanych tabletek. Tego typu obroże mogą sprawdzić się, ale tylko u tych ras psów, które mają krótką sierść. Kleszcza możemy usunąć za pomocą różnych przyrządów. Anna Smyk jako najskuteczniejsze narzędzie poleca pensetę.
W jaki sposób wyjąc kleszcza?
Jeśli w całości usuniemy kleszcza powinniśmy go włożyć do plastikowego lub szklanego pudełeczka w celu przebadania go laboratoryjnie w gabinecie weterynaryjnym. Jeśli kleszcz jest zakażony może zapoczątkować u psów choroby jakimi są babeszjoza i anaplazmoza.
Jakie są pierwsze objawy babeszjozy?
Anaplazmoza może doprowadzić do śmierci naszego pupila.
Anna Smyk dodała, że na anaplazmozę najczęściej chorują psy rasowe.
Chorobą odkleszczową występującą u kotów jest mykoplazmoza.
Jakie są pierwsze objawy tej choroby?
Aby ochronić nasze zwierzęta przed kleszczami najskuteczniejszą metodą są tabletki. W swoim składzie zawierają one preparat, który w skuteczny sposób uśmierca pasożyty zewnętrzne u psa. Ważne aby tabletka była podana w odpowiedniej dawce oraz swej mocy adekwatnej do masy zwierzęcia.
Więcej o chorobach odkleszczowych usłyszą Państwo w Poradniku weterynaryjnym w najbliższy piątek (23.06) na naszej radiowej antenie o godz. 9.40. Gościem rozmowy będzie Anna Smyk lekarz weterynarii, specjalista chirurgii małych i dużych zwierząt.
Napisz komentarz
Komentarze