Wydarzenie tradycyjnie rozpoczęło się od wspólnego odtańczenia poloneza wokół fontanny na placu Wolności, skąd wszyscy uczestnicy udali się na plac przy BCK.
O wyjątkowości tego wydarzenia mówiła Anna Iskra, wieloletni instruktor tańca, choreograf i założyciel Zespołu Tańca Ludowego „Tanew” z Biłgoraja:
Chcemy przekazać zarówno polski, jak i nasz regionalny folklor następnym pokoleniom – mówiła Barbara Lew z Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Markowianie”:
Tym razem, za sprawą Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca Kryczera” z Legnicy mieszkańcy Biłgoraja i goście poznali folklor łemkowski zarówno w formie autentycznej, jak i stylizowanej. W wykonaniu „Kyczery” można było zobaczyć pieśni i tańce Łemków przy akompaniamencie kapeli, w tym: wiązankę łemkowskich czardaszy „Rekruty”, wiązankę tańców dziewczęcych „Kariczka” oraz wiązankę tańców „Potriasanyj”. Z kolei tańce przeworskie, rzeszowskie, lasowiackie oraz tańce markowskie i sąsiednich miejscowości zaprezentował Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Markowianie”, który istnieje już od ponad 45 lat.
Dzień Folkloru Polskiego to jednak nie tylko tańce. To także spotkanie z muzyką podczas koncertu kapel oraz uwielbianym przez widownię pokazie mody inspirowanym folklorem, czyli „Folkiem na wybiegu”.
Napisz komentarz
Komentarze