Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama HeavenTour - FATIMA

80. rocznica pacyfikacji Szarajówki

Religijno-patriotyczne uroczystości upamiętniające 80. rocznicę pacyfikacji wsi Szarajówka w gminie Łukowa odbyły się (21.05) w miejscu kaźni z 1943 roku.

Uroczystości rozpoczęły się od akademii okolicznościowej przygotowanej przez uczniów Szkoły Podstawowej im. por. Edwarda Błaszczaka ps. „grom” w Chmielku, zaś bezpośrednio po niej została odprawiona Msza św. w intencji pomordowanych mieszkańców Szarajówki. Sprawowali ją ks. Waldemar Kostrubiec, proboszcz parafii w Łukowej, ks. Marek Tworek, proboszcz parafii w Chmielku oraz profesor KUL, ks. Marian Pokrywka, który w homilii zwrócił uwagę na wartość pamięci o tamtych wydarzeniach:

POSŁUCHAJ

Historię pacyfikacji i spalenia mieszkańców Szarajówki przybliżyła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej, Wiesława Kubów:

POSŁUCHAJ

Podczas uroczystości głos zabrał Jakub Buczko, wnuk Władysława Wierzbowskiego, który przeżył pacyfikację Szarajówki:

POSŁUCHAJ

Jesteśmy im winni pamięć – podkreślał Andrzej Szarlip starosta biłgorajski:

POSŁUCHAJ

Musimy wyciągać wnioski z historii – zaznaczała poseł Beata Strzałka:

POSŁUCHAJ

Po Eucharystii głos zabrał przedstawiciel rodzin, których przodkowie zginęli w Szarajówce, następnie odbył się apel pamięci i ceremoniał wojskowy. Przed pomnikiem upamiętniającym ofiary pacyfikacji złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze, a z koncertem pieśni patriotycznych wystąpiła orkiestra strażacka z Łukowej. Uroczystości zakończyła inscenizacja historyczna w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Wir” z Biłgoraja, w której przedstawiono tragiczną historię mieszkańców Szarajówki sprzed 80 lat.

W uroczystościach rocznicowych, zorganizowanych przez starostę biłgorajskiego,  wójta gminy Łukowa i mieszkańców Szarajówki, udział wzięli przedstawiciele władz Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiego, kombatanci, poczty sztandarowe, dzieci i młodzież oraz mieszkańcy powiatu. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze