Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 15 października 2024 02:14
Reklama

Archeologia powiatu biłgorajskiego

W auli I LO im. ONZ w Biłgoraju odbyła się (27.04) konferencja popularno - naukowa pt. „Archeologia powiatu biłgorajskiego. Historia i perspektywy”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w partnerstwie z województwem lubelskim „Lubelskie Smakuj życie!”. Podczas konferencji odbyła się także promocja książki o tym samym tytule.
Archeologia powiatu biłgorajskiego

O szczegółach wydarzenia informował dr Konrad Grochecki, archeolog z MZB w Biłgoraju:

POSŁUCHAJ

Ta najstarsza historia powiatu biłgorajskiego również definiuje naszą tożsamość – tłumaczył Andrzej Szarlip starosta biłgorajski:

POSŁUCHAJ

Konferencja to cenne źródło wiedzy dla naszych uczniów – zaznaczała Ewa Fiedurek, nauczyciel geografii w Katolickim Liceum w Biłgoraju:

POSŁUCHAJ

W ramach konferencji zostało wygłoszonych 6 referatów i prelekcji. Dr Konrad Grochecki mówił o szkicu do historii badań i zainteresowań archeologią ziemi biłgorajskiej do roku 1967, Jerzy Kuśnierz przybliżył biografię archeologia Jerzego Waszkiewicza, Wiesław Koman mówił o problematyce konserwatorskiej badań i znalezisk archeologicznych w powiecie biłgorajskim, zaś Seweryn Kosmala zwrócił uwagę na archeologię bitwy pod Panasówką z okresu powstania styczniowego na ziemi biłgorajskiej. Z kolei Anna Jączek omówiła drewniany trakt w Tarnogrodzie w świetle badań archeologicznych zrealizowanych podczas inwestycji budowlanej na drodze wojewódzkiej nr 835, zaś Grzegorz Mączka mówił o archeologii lasów biłgorajskich.  



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze