Jeśli u człowieka dojdzie do zakażenia wścieklizną podaje się leki uspokajające, przeciwbólowe i przeciwdrgawkowe, ale jest ona chorobą nieuleczalną, która po kilku dniach prowadzi do śmierci. Jakie są pierwsze objawy wścieklizny u człowieka? Pierwsze symptomy choroby to: mrowienie, kłucie, palenie, pieczenie w miejscu ugryzienia i inne objawy mało charakterystyczne, np. gorączka, ból głowy, złe samopoczucie, mdłości, uporczywy kaszel. Po tych objawach pojawia się i szybko narasta silne podniecenie, niepokój ruchowy, zaburzenia mowy oraz omamy wzrokowe i słuchowe. Anna Smyk lekarz weterynarii, specjalista chirurgii małych i dużych zwierząt zdradziła czym objawia się wścieklizna u zwierząt dziko żyjących?
Posiadacze psów są zobowiązani szczepić czworonogi nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Warto jednak szczepić psy i koty na choroby wirusowe. Psy chorują często na parwowirozę, a jak powinno wyglądać prawidłowe szczepienie zapobiegające tej chorobie, która w konsekwencji prowadzi do śmierci?
Jakie są pierwsze objawy parwowirozy.
Anna Smyk dodała, że koty zmagają się z często z chorobą, której pierwszym objawem jest katar.
Podobnie jak u pasów, koty należy szczepić co roku po odrobaczeniu.
Anna Smyk zaleca szczepionki 3 i 4- składniowe.
Lekarz weterynarii ustala indywidualny program profilaktyczny dla zwierzęcia w pierwszym roku jego życia, dlatego warto raz w roku odwiedzać gabinet weterynarza. Brak szczepienia psa (i kota, którego właścicielem jest mieszkaniec terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt) jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny.
Na więcej pytań dotyczących szczepienia psów i kotów usłyszą Państwo w najbliższy piątek (28.04) o godz. 9.40 w audycji „Poradnik weterynaryjny” Gościem rozmowy będzie Anna Smyk lekarz weterynarii, specjalista chirurgii małych i dużych zwierząt.
Napisz komentarz
Komentarze