Wydarzenie rozpoczęło się od przemarszu, w asyście Tarnogrodzkiej Orkiestry Dętej, zgromadzonych delegacji i pocztów sztandarowych do kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego w Różańcu. Następnie z patriotycznym montażem słowno-muzycznym wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Różańcu Drugim, które przybliżyły wydarzenia z 1943 roku. Tragiczną historię mieszkańców Różańca przypomniał również sołtys Różańca II, Czesław Larwa:
Punktem centralnym uroczystości była Msza św. w intencji ofiar II wojny światowej i pomordowanych mieszkańców Różańca, którą sprawował i Słowo Boże wygłosił biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński:
Dziękuję wam, mieszkańcy Różańca za waszą troskę i pamięć o waszych przodkach, którzy oddali swoje życie za Polskę – mówił podczas uroczystości Paweł Dec, burmistrz Tarnogrodu:
Uroczystości zakończyły się złożeniem wieńców pod pomnikiem upamiętniającym ofiary niemieckich zbrodni i wystąpieniami przybyłych gości. Głos zabrał m.in. starosta biłgorajski Andrzej Szarlip:
Historyk i regionalista, a także autor monografii o dziejach Różańca, Piotr Kupczak podkreślał, iż świadkowie tamtych dni, którzy dziś jeszcze żyją, wówczas byli dziećmi i swoje świadectwa opierają na ogromnych emocjach:
We współpracy z IPN została również przygotowana tablica „Pamięci mieszkańców Różańca zamordowanych i poległych w latach 1939-1945”, która po remoncie pomnika zostanie na nim umieszczona na stałe.
Na wydarzenie zaprosili proboszcz parafii w Różańcu ks. Franciszek Kościelski, sołtys Różańca II Czesław Larwa, Szkoła Podstawowa w Różańcu, burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec i mieszkańcy Różańca.
Napisz komentarz
Komentarze