Wydarzenie odbyło się w roku obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Celem rajdu było upamiętnienie jego bohaterów walczących w tamtym okresie na terenach Zamojszczyzny. Rajd pieszy miał charakter historyczny, a jaką trasą wędrowali jego uczestnicy?
Trasa rajdu poprowadziła ścieżką czerwoną nordic walking przez miejsca upamiętniające bitwę Powstania Styczniowego pod Krasnobrodem z 24 marca 1863 roku. Rajd poprowadził Krzysztof Czerwieniec, który przypomniał historyczne wydarzenia sprzed 160 lat. Jeden z przystanków miał miejsce na wzgórzu w Jacni, gdzie znajduje się stok narciarski.
Co najbardziej podobało się rajdowiczom podczas pieszego przemarszu na szlaku czerwonym nordic walking?
Jeden z uczestników rajdu zdradził, że codziennie przemierza kilka kilometrów, maszerując z kijkami nordic walking.
Dlaczego zdaniem Krzysztofa Wójcika warto uprawiać tę aktywność ruchową?
Jednym z młodszych uczestników rajdu był 9-letni mieszkaniec Jacni.
Rajdowicze dotarli pieszo z Jacni do Krasnobrodu. Tam na cmentarzu spoczywa 42 powstańców styczniowych poległych 24 marca 1863 r. w bitwie z Rosjanami na uroczysku św. Rocha. Pomnik przedstawiający orła z kajdanami wyrzeźbił artysta Andrzej Gontarz z Krasnobrodu. Na tablicy z nazwiskami poległych widnieje trójwiersz upamiętniający powstańców.
Za udział w rajdzie wszystkim uczestnikom serdecznie podziękowała Dorota Czarny.
Celami rajdu było zwiększenie aktywności fizycznej i społecznej oraz promocja dziedzictwa kulturowego i historycznego poprzez poznanie historii Powstania Styczniowego. Kolejny bezpłatny rajd odbędzie się 27.05 w okolicach Skierbieszowa.
Napisz komentarz
Komentarze