W całej Polsce jest pięć tego typu międzywojewódzkich spotkań teatralnych i stanowią one niejako eliminacje do wydarzenia ogólnopolskiego. Obok Tarnogrodu odbywają się także w Stoczku Łukowskim, Kaczorach pod Piłą, w Ożarowie i Bukowinie Tatrzańskiej. W tegorocznej edycji Sejmiku wzięło udział 16 zespołów z czterech województw: lubelskiego, podkarpackiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego.
Sejmik ma na celu przede wszystkim ocalić od zapomnienia dawne zwyczaje i obrzędy – wyjaśniała dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury i współorganizator Sejmików, Renata Ćwik:
Wartość sejmików docenia również burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec:
Nasze zespoły odtwarzają w tych widowiskach to, jak dawniej żyło się na wsi – tłumaczyła Celina Skromak, dyrektor GOK w Biłgoraju:
Prezentacjom zespołów towarzyszą stoiska z rękodziełem i regionalnymi przysmakami, wystawa fotograficzna oraz zajęcia teatralne z uczniami SP w Tarnogrodzie prowadzone przez członków Rady Artystycznej.
Organizatorami wydarzenia byli: Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne i Towarzystwo Kultury Teatralnej Ziemi Lubelskiej w Tarnogrodzie. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Starosty Biłgorajskiego i Burmistrza Tarnogrodu.
Napisz komentarz
Komentarze