Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 18:05
Reklama AGROLINK

Polacy w smutną rocznicę napaści na Ukrainę

Dziś, 24 lutego mija rok odkąd Rosja napadła na Ukrainę.

Autor: pixabay

Rosja w bestialski sposób zaatakowała naród ukraiński. Wschodnie tereny Polski niemal natychmiast zareagowały organizując pomoc dla uchodźców. Słowa wsparcia oraz motywacji przekazali także biskupi polscy. W rozmowie z Joanną Suszko, rok temu, o sytuacji w Polsce i w Ukrainie mówił bp. diecezji zamojsko-lubaczowskiej, Marian Rojek.

POSŁUCHAJ

Tego samego dnia zaangażowały się w pomoc samorządy województwa lubelskiego. O potrzebę wsparcia apelował wówczas starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip.

POSŁUCHAJ

Powiat tomaszowski i miasto Tomaszów Lubelski były tymi miejscami, które nie były obojętne względem potrzebujących - przyznał burmistrz Tomaszowa, Wojciech Żukowski.

POSŁUCHAJ

Punkt recepcyjny funkcjonuje w Tomaszowie Lubelskim do dziś. Istniały także inne metody pomocy oferowane uchodźcom.

POSŁUCHAJ

Wojewoda lubelski zapewnił, że przygraniczne punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy nadal będą działać. „Tylko minionej doby, na lubelskim odcinku granicy, z Ukrainy do Polski w ramach ewakuacji przyjechało ponad 1000 osób, niektórzy trafili do punktów” - mówi wojewoda Lech Sprawka. Przygraniczne punkty recepcyjne działają w Tomaszowie Lubelskim, Hrubieszowie i Chełmie. Można w nich m. in. otrzymać ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną, uzyskać pomoc prawnika lub psychologa


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze