Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ rozstrzygnął dodatkowe postępowania konkursowe, w ich wyniku przesiewowa kolonoskopię w ramach programu wykonamy dodatkowo we Włodawie, Radzyniu Podlaskim, Tomaszowie Lubelskim i w Lublinie.
Celem programu jest zmniejszenie umieralności i zapadalności na ten nowotwór, mówi Małgorzata Bartoszek, rzecznik lubelskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Do badań profilaktycznej kolonoskopii kwalifikują się osoby bez objawów klinicznych sugerujących nowotwór jelita grubego, które nie miały wykonanej kolonoskopii w przeciągu ostatnich 10 lat.
Badanie kolonoskopowe pozwala na wczesne wykrycie zmian świadczących o nowotworze jelita grubego, jeszcze zanim pacjent zaobserwuje niepokojące objawy chorobowe. Podczas badania usuwane są polipy, które w przyszłości mogłyby przekształcić się w stany nowotworowe.
Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce.
Co roku notuje się około 18 tys. nowych zachorowań. Rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka zmiana może rozwijać się kilkanaście lat, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Dzięki badaniom profilaktycznym i usuwaniu polipów możliwe jest znaczne obniżenie ryzyka zachorowania. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny. Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów.
Napisz komentarz
Komentarze