W trakcie trwania konferencji omówiono tematy związane z ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników. W tym także o podwyżkach emerytur, których mogą spodziewać się rolnicy.
Zgromadzeni mieli także okazję usłyszeć ustawie o planie strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej. Dogłębnie omówiony został także problem oraz wsparcie na jakie rolnicy produkujący zboża mogą liczyć.
Wysokość dopłat będzie uzależniona od odległości danego województwa od portów, ponieważ ta wpływa na cenę zbóż. Najwyższe będą więc dopłaty dla rolników z województwach graniczących z Ukrainą, w których sytuacja jest najtrudniejsza: podkarpackiego i lubelskiego. Tam rolnicy będą mogli otrzymać 250 zł do sprzedanej tony pszenicy. Kwota pomocy będzie zależała od zadeklarowanych wcześniej w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) powierzchni upraw pszenicy i kukurydzy. Pomoc będzie udzielana do 60 proc. plonu i do powierzchni 50 hektarów upraw.
Wniosek będzie miał prostą formę i będzie go można złożyć w dowolnym momencie do końca maja br. Jedynym dokumentem, które będzie należało złożyć oprócz wniosku będzie dowód sprzedaży w postaci faktury. Będą uznawane faktury wystawione od 15 grudnia 2022r. do 31 maja 2023 r. Dzięki temu rolnicy nie będą musieli czekać ze sprzedażą zboża na uruchomienie mechanizmu – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi i wyjaśnił, że data 15 grudnia 2022 r. wynika z tego, że tego dnia doszło do znaczącego spadku cen zbóż na rynkach światowych.
Napisz komentarz
Komentarze