Uroczystościom w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdeszynie przewodniczył ks. bp Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Wspominał on dzień, w którym miała miejsce niegdyś rekognicja relikwii bł. ks. Zygmunta Pisarskiego.
Ks. bp Mariusz Leszczyński wyjaśnia dlaczego bł. ks. Pisarski nazywamy patronem pojednania.
Ks. Mariusz Rybiński, proboszcz parafii pw Wniebowzięcia NMP w Gdeszynie, wspomina dzień w którym hitlerowcy zamordowali bł. ks. Pisarskiego.
Bł. ks. Pisarski urodził się w Krasnymstawie. Od 12 czerwca 2021 roku jest patronem tego miasta. "Dzisiaj po 80 latach od męczeńskiej jego śmierci, jesteśmy dumni że ten męczennik, nasz rodak jest błogosławionym" - mówi Bożena Pachla, mieszkanka Krasnegostawu.
Bł. ks. Zygmunt Pisarski pracował w Modliborzycach, Zamchu, Soli, Trzęsinach, Perespie i w Gdeszynie, gdzie posługiwał najdłużej. Zmarł w wieku 41 lat. Został beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1999 roku w gronie 108 polskich męczenników. Jego liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 30 stycznia.
Całość relacji z uroczystości 80. rocznicy śmierci bł. ks. Zygmunta Pisarskiego, które miały miejsce 30 stycznia br w Gdeszynie, usłyszą Państwo w najbliższy czwartek (02.02) w ramach audycji Rozmowa Dnia.
Napisz komentarz
Komentarze