Projekt „Ślad pamięciowy” to fotograficzna rejestracja ludzi, którzy doświadczyli złego, ludzi, którzy bez własnej winy przeżyli piekło, ludzi prześladowanych, którzy w imię ideałów i wartości doznali bólu i poniżenia. To ludzie, którzy przez długie lata żyli w trudnym milczeniu. Ludzie, którzy noszą w sobie ślad wykluczenia, upokorzenia i samotności. Ludzie posiadający mnóstwo życiowego doświadczenia. To ostatni moment, by zrobić zdjęcie, by pobrać odcisk ich twarzy jak wizerunek umęczonego Chrystusa na chuście Weroniki.
„Ślad pamięciowy” składa się z czarno-białych studyjnych portretów wykonanych w konwencji fotografii policyjno-medycznej, opartej na typologii twarzy. To forma bazująca na zasadach fotografii kryminalistycznej, dającej obiektywny materiał o popełnionym przestępstwie. Rodzaj fotografii nacechowanej dokumentacyjnie, o charakterze śledczo-badawczym ujawnia fakt, że to ofiara uznana została za sprawcę i była skazana.
W trakcie wernisażu autorka szczegółowo opowie oraz oprowadzi po swojej ekspozycji wszystkich zgromadzonych. Wystawa odbędzie się w gmachu głównym Muzeum przy ul. Jana III Sobieskiego 4 w Lubaczowie. Katolickie Radio Zamość objęło Patronatem Medialnym to wydarzenie.
Napisz komentarz
Komentarze