W piątek (13.01) Sejm przyjął ostateczną wersję ustawy antyprzemocowej 2.0. Jest to kolejne wzmocnienie ochrony osób pokrzywdzonych przemocą domową. Rozwiązanie, które zostało przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości jest rozwiązaniem wzorowanym na wcześniejszej regulacji, która obowiązuje już od dwóch lat. O najważniejszych zmianach wzmacniających ochronę przed przemocą na konferencji prasowej przed zamojskim Ratuszem (14.01) mówił Wiceminister Sprawiedliwości dr Marcin Romanowski.
Walczymy w sposób radykalny z przemocą. Nie ma zgody na przemoc w domu zaznaczył obecny na konferencji prasowej w Zamościu Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Kowalski.
Jak zaznacza Wiceminister Sprawiedliwości dr Marcin Romanowski sukces ustawy antyprzemocowej 1.0 nie byłby możliwy bez zaangażowania i ofiarnej służby funkcjonariuszy Policji i żołnierzy Żandarmerii Wojskowej. Wdrażając nowe przepisy, podobnie jak w 2020 r., Ministerstwo Sprawiedliwości przeprowadzi szkolenie kilkudziesięciu tysięcy funkcjonariuszy i żołnierzy.
Rozwiązania w zakresie nowych narzędzi antyprzemocowych mają wejść w życie po sześciu miesiącach od ogłoszenia przepisów w Dzienniku Ustaw. Rozwiązania w zakresie procedury karnej przyjaznej dla dzieci, osób niedołężnych i z niepełnosprawnościami intelektualnymi wejdą w życie po roku.
Napisz komentarz
Komentarze