Organizatorami tych wydarzeń był Zamojski Klub Szachowy i Młodzieżowy Dom Kultury, gdzie w okresie szkolnym odbywają się zajęcia z nauki gry w szachy. Ich uczestnikami są dziewczęta i chłopcy. Andrzej Czochra, prezes Zamojskiego Klubu Szachowego podkreślił, że w turniejach szachowych chętnie udział biorą dzieci i młodzież, ale także osoby dorosłe, a coraz częściej rodzice.
Czy gra w szachy jest trudna?
Zajęcia z nauki gry w szachy odbywają się w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Kamiennej 20. Cieszą się one ogromną popularnością. Czy znajdą się wolne miejsca dla osób, które chciałyby w przyszłości nauczyć się zasad gry w szachy?
Miniony kalendarzowy rok obfitował w wiele wydarzeń szachowych. Na początku roku zawodnicy wzięli udział w patriotycznym turnieju szachowym pn. „Wilczym Tropem”, którego celem była popularyzacja wiedzy i świadomości historycznej na temat Żołnierzy Wyklętych. Zamojscy szachiści swoje wsparcie okazali także biorąc udział w charytatywnym turnieju ph. "Sercem z Ukrainą", a środki finansowe zebrane podczas wpisowego przeznaczone zostały na wsparcie naszych wschodnich sąsiadów, którzy uciekali przed wojną do Polski. W naszym mieście zorganizowany został również cykl turniejów pn. „Zamojskie Memoriały Szachowe”. Poświęcone były one wybitnym szachistom: Marianowi Balickiemu, Bronisławowi Pekosińskiemu i Józefowi Rybakowi. Z kolei tuż przed wakacjami w zamojskim Parku Miejskim odbył się Ekologiczny Turniej Szachowy „Pod drzewkiem”. Natomiast na rozpoczęcie roku szkolnego w zamojskim ZOO odbył się ZOOlogiczny Turniej Szachowy. Honorową adopcją szachiści objęli sowę o imieniu Bubo Bubo, która symbolizuje mądrość. Oprócz tych wydarzeń odbył się także turniej ph. „Koronny Chess Cup” im. Hetmana Koronnego Jana Zamoyskiego, a także Otwarta Symultana Szachowa podczas, której swoją obecnością i pokazem gry jednoczesnej szachistów zaszczycił arcymistrz Petro Golubka, trzykrotny mistrz Ukrainy. Z kolei w II Turnieju Szachowym Weteranów udział wzięli wychowankowie nauczyciela gry w szachy Andrzeja Czochry. Zwycięzcą tego wydarzenia został Michał Łątkowski. Kolejnym szachowym przedsięwzięciem jakie w 2022 roku odbyło się w Zamościu była cyklicznie organizowana impreza pn. „Przystanek szachy". Zaproszonym gościem był reprezentant Wojska Polskiego pchor. Michał Choina, który wziął także udział w zamojskim turnieju z okazji Dnia Niepodległości. Kalendarzowy rok szachowych pojedynków zakończył Wojewódzki Turniej Szachowy Zamość Chess Cup 2022, który miał rangę międzynarodową ponieważ w rozgrywkach wzięli udział reprezentanci: Ukrainy, Kazachstanu i USA.
Andrzej Czochra podsumował, że miniony rok był bardzo udany.
Andrzej Czochra dodał, że Zamojski Klub Szachowy słynny jest nie tylko w Polsce, ale także w Europie.
Jako mieszkańcy naszego miasta mamy to szczęście, że w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu znajduje się jedyne w Polsce „Muzeum Szachy Świata".
Prawdopodobnie na wiosnę odbędzie się 30- to godzinny maraton gry w szachy, który zostanie zorganizowany w Społecznej Szkole Podstawowej Nr 1 im. Unii Europejskiej przy ul. Koszary 5 w Zamościu.
Szachistom serdecznie gratulujemy dotychczasowych osiągnięć, życząc jednoczenie powodzenia i wielu sukcesów w Nowym Roku.
Więcej na temat minionego roku, który obfitował w turnieje szachowe usłyszą Państwo w środowej (04.01) audycji „Rozmowa dnia” o godz. 8.40 i 15.40. Gościem rozmowy będzie Andrzej Czochra, prezes Zamojskiego Klubu Szachowego. Serdecznie zapraszamy.
Napisz komentarz
Komentarze