Te zajęcia prowadzi Andrzej Niezgoda instruktor modelarstwa sportowego przy Spółdzielni Mieszkaniowej im. Waleriana Łukasińskiego w Zamościu, który pasjonuje się modelarstwem, a wykonując obowiązki służbowe miał okazję latać samolotami.
Konstrukcyjnie modele muszą być wykonane solidnie, by podczas prezentacji na zawodach utrzymały się czasowo jak najdłużej w powietrzu. Niektóre pokazowe loty trwają nawet kilkadziesiąt sekund. Gdzie tkwi sekret, że modele utrzymują się w locie przez długi okres czasu? Andrzej Niezgoda zdradził, że tajemnica czasu lotu tkwi w materiale, z którego wykonana jest dana konstrukcja. Sklejanie modeli jest czasochłonne i od zawodnika wymaga niesamowitej precyzji, bo niektóre elementy są bardzo małe. Modelarstwo sportowe to także umiejętne wykonanie przeróżnych akrobacji, a także trening, który opiera się na odpowiednim wykonaniu techniki rzutowej. Bowiem, aby maszyna utrzymała się na odpowiednim poziomie jak najdłużej w powietrzu ważny jest jej start.
W pracowni budowane są różnego rodzaju konstrukcje, począwszy od modeli halowych po zdalnie sterowane. W modelarstwie wyróżniamy ponad dwieście klas modeli. Mogą być to konstrukcje swobodnie latające lub na uwięzi. Wyróżniamy także modele z napędem gumowym, silnikowym, elektrycznym lub odrzutowym. W jakiej kategorii doskonalą się zamojscy modelarze?
Andrzej Niezgoda dodał, że wielu obecnych zawodowych pilotów rozpoczynało swoją przygodę z lotnictwem właśnie w zamojskiej pracowni.
Drzwi modelarni szeroko otwarte są dla dzieci z osiedla, bo właśnie z myślą o mieszkańcach te zajęcia są bezpłatne. W jakich dniach i godzinach otwarta jest pracownia?
Modelarstwo uczy wytrwałości w dążeniu do celu, a jakie inne umiejętności nabywają modelarze uczęszczający na zajęcia?
Andrzej Niezgoda zaprasza osoby zainteresowane konstruowaniem maszyn lotniczych na zajęcia.
Gdzie znajduje się siedziba modelarni ?
Najbliższym wydarzeniem, jakie organizuje Modelarnia przy Spółdzielni Mieszkaniowej. im. Waleriana Łukasińskiego w Zamościu będą zawody modeli balonów na ogrzane powietrze, które odbędą się w marcu 2023 roku na zamojskim Rynku Wielkim.
Niebawem wielkie marzenie modelarzy się spełni, bo Miasto Zamość na osiedlu Planty rozpoczęło budowę ogólnodostępnego toru dla modeli akrobacyjnych. Uroczyste otwarcie toru zaplanowano na wiosnę przyszłego roku.
Więcej na temat modelarstwa można usłyszeć w audycji "Rozmowa dnia", a gościem rozmowy jest Andrzej Niezgoda kliknij
Napisz komentarz
Komentarze