Od samego początku wojny na Ukrainie do końca maja br. w „Namiocie Miłosierdzia” organizowali oni pomoc dla uchodźców z Ukrainy. W namiocie można było uzyskać pomoc medyczną i gorący posiłek, odpocząć i otrzymać informacje na temat pobytu w naszej ojczyźnie i miejscach zakwaterowania. W namiocie była tez możliwość uzyskania wsparcia duchowego.
Szczególnymi wydarzeniami w Namiocie Miłosierdzia były: nawiedzenie cudownej figury św. Michała Archanioła z Gargano, odwiedziny Najwyższego Rycerza Patricka E. Kelly ze Stanów Zjednoczonych, oraz Kard. Timothygo Michaela Dolana Arcybiskupa Metropolity z Nowego Jorku z jego biskupem pomocniczym i przedstawicielami kurii z Nowego Jorku. Otrzymanie takiego wyróżnienia bycia 1 radą na świecie z istniejących ponad 18000 rad w tej kategorii naród jest wielkim zaszczytem i dostrzeżeniem dzieł miłosierdzia, jakie dzieją się pośród nas.
Pomysłodawcą i realizatorem dzieła Namiotu Miłosierdzia jest Wielki Rycerz z Tomaszowa Lubelskiego Marcin Wojciechowski, który włożył swoje serce i swoje siły, by powstał ten namiot i mógł służyć potrzebującym. Podczas pobytu najwyższego rycerza Patricka E. Kelly w Hrebennem Marcin Wojciechowski został odznaczony przez niego złotym medalem im. bł. ks. Michaela J. McGivney'a najwyższym odznaczeniem Rycerzy Kolumba za działalność w duchu założyciela.
Marcin Wojciechowski został zaproszony wraz z małżonką na Najwyższą Konwencję w Nashville, gdzie w obecności Delegata Stanowego Krzysztofa Zuby i jego małżonki odebrał nagrodę od najwyższego Rycerza Patricka E. Kelly.
Rycerze Kolumba zostali założeni przez błogosławionego ks. Michaela J. McGivney'a 6 lutego 1882 roku z misją pełnienia uczynków miłosierdzia. Rycerze Kolumba troszczą się o rodziny, pomagając potrzebującym, bronią życia, krzewią prawdziwe wzorce w świecie spragnionym mężczyzn, którzy przewodzą, służą, opiekują się i bronią. To mężczyźni, którzy wspierają małżeństwa, rodziny i parafie i nie wstydzą się pokazać swojej wiary innym.
W naszej diecezji Rycerze Kolumba działają w następujących parafiach: Parafii pw. NSPJ w Tomaszowie Lubelskim, Parafii katedralnej w Zamościu, Parafii konkatedralnej w Lubaczowie oraz w Sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.
Ponadto 19 listopada 2022r. Tomaszowscy Rycerze Kolumba zostali wyróżnieni na Ogólnopolskiej Gali Ubi Caritas w Warszawie w kategorii: "Współpraca". To wyróżnienie pragnią dedykować wszystkim Małżonkom Rycerzy oraz Wolontariuszom naszego Centrum Nadziei i Miłosierdzia w Tomaszowie Lubelskim.
Dzieło bł. Ks. Michaela J. McGivney'a, które przed 140 lat było skierowane do uchodźców, samotnych matek, ludzi z marginesu i potrzebujących pomocy. Dziś na nowo nabiera ono swojego znaczenia, gdzie historia się powtarza i jest potrzeba odpowiedzi katolickich mężczyzn na potrzeby współczesnych czasów.
Do dzieł prowadzonych przez Rycerzy Kolumba należą m.in. Marsze dla Życia i Rodziny, Orszaki Trzech Króli, Pikniki Rodzinne, Nocna Piesza Pielgrzymka Różańcowa do Sanktuarium w Krasnobrodzie, Adoracje, Dni Skupienia dla mężczyzn, pielgrzymki, Dzień Męża i Żony, Dzień Świętości Życia, zbiórki i pomoc materialna dla Domów Dziecka, Domów Samotnej Matki, Niepełnosprawnych i innych potrzebujących pomocy w środowiskach lokalnych.
Zapraszamy serdecznie mężczyzn, którzy z odwagą chcą w strukturach bratniej wspólnoty Rycerzy Kolumba pogłębić swoja wiarę, umacniać rodzinę, bronić chrześcijańskich wartości i pomagać potrzebującym do wstąpienia w szeregi Rycerzy Kolumba. Zapraszamy do kontaktu z radami już istniejącymi, które pomogą w tworzeniu nowych w innych parafiach. Vivat Jezus !
/Ks. Andrzej Chilewicz – kapelan Rycerzy Kolumba/
Napisz komentarz
Komentarze