Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama naNOVO

Digitalizacja zabytków Sanktuarium MB Szkaplerznej w Tomaszowie Lubelskim

Jeden z najbardziej znanych w Polsce drewnianych kościołów barokowych można zwiedzić już nie tylko osobiście, ale także w nowej, cyfrowej formie.
Digitalizacja zabytków Sanktuarium MB Szkaplerznej w Tomaszowie Lubelskim

Na wirtualną, bezpłatną wycieczkę po słynnym, kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie Lubelskim można udać się już dziś nie odchodząc od komputera czy smartfonu. A to dzięki zakończonemu właśnie największemu w historii parafii projektowi digitalizacji.

– Wirtualna galeria i nasza nowa strona internetowa są prawdziwą skarbnicą wiedzy, a w połączeniu z multimedialnymi technikami dają szeroki dostęp do zdigitalizowanych zbiorów. Wysoka jakość materiałów w postaci cyfrowej pozwoli na szerszy dostęp i możliwość ich obejrzenia przez zainteresowane osoby, a nawet przeprowadzania badań naukowych z dowolnego miejsca na świecie. Jesteśmy chętni do podjęcia takiej badawczej współpracy z ośrodkami krajowymi oraz zagranicznymi – zachęca ks. prałat Czesław Grzyb, proboszcz parafii Zwiastowania NMP w Tomaszowie Lubelskim, kustosz sanktuarium.

W ramach projektu wykonano tzw. digitalizację, czyli cyfrowe zdjęcia wybranych obiektów sakralnych i eksponatów oraz utworzenie wirtualnej galerii w wersji sferycznych panoram 3D. Cyfrowe zdjęcia wnętrza kościoła wykonano w wysokiej rozdzielczości, co daje możliwość bardzo dokładnego, wręcz naukowego przyjrzenia się rzeźbom, obrazom i pozostałym kościelnym zbiorom. Projekt digitalizacji uzupełniono oddaniem nowej strony internetowej, dostosowanej do standardów osób niedowidzących lub słabowidzących wraz z opcją lektora i tzw. audiodeskrypcji (możliwość odsłuchania treści). Strona www i spacer wirtualny po kościele znajduje się pod adresem:

https://tomaszow-sanktuarium.zamojskolubaczowska.pl/panoramy/

Wybudowany w 1727 r. kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie Lubelskim jest jednym z najbardziej znanych drewnianych kościołów barokowych w Polsce i jedynym na Zamojszczyźnie kościołem dwuwiekowym, a jednocześnie przykładem pełnego zastosowania form barokowych w drewnie. Rozwiązania konstrukcyjne wnętrza dowodzą, że projektował go wytrawny architekt, związany z rodziną Zamoyskich.

Parafia Zwiastowania NMP w Tomaszowie Lubelskim zrealizowała projekt digitalizacji ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiOAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo fajna inicjatywa w tamtym roku skorzystałem tak że i w tym roku tak zrobię.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne "ostatniej szansy" 2025. Dzień III