W organizację wydarzenia włączyło się Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, Towarzystwo Kultury Teatralnej Ziemi Lubelskiej oraz Burmistrz Tarnogrodu i Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, zaś patronat honorowy nad Sejmikiem objęło m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Marszałek Województwa Lubelskiego.
O najważniejszych wartościach wydarzenia mówiła dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, Renata Ćwik:
Sejmik jest również wydarzeniem międzypokoleniowym:
Do Tarnogrodu na Sejmik Teatralny zaprasza Burmistrz Miasta, Eugeniusz Stróż:
W tegorocznej edycji Sejmiku wzięło udział trzynaście podmiotów wykonawczych z różnych miejscowości z terenu województwa lubelskiego. Uczestnicy Sejmiku prezentowali przygotowane przez siebie różnego rodzaju widowiska obrzędowe o różnej tematyce takie jak tradycje i obrzędy związane z nocą świętojańską, kolędowaniem, czy przygotowywaniem posagu weselnego.
Zmagania zespołów teatralnych oglądała i oceniała Rada Artystyczna, która na zakończenie Sejmiku nominuje najlepsze zespoły do Sejmiku o randze ogólnopolskiej. Przewodniczący Rady Artystycznej, prof. Lech Śliwonik podkreśla, jak ważne jest zachowanie tej tradycji:
W ramach Sejmiku można było również obejrzeć wystawę fotografii z 41 Sejmiku, wystawę fotograficzną pt. ‘Sejmikowe twarze i dłonie’ autorstwa Bożeny Wojtaszek, a także wziąć udział w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez członków Rady Artystycznej.
Napisz komentarz
Komentarze