Na wystawie zostały zaprezentowane różnorodne muzealia reprezentujące poszczególne działy, na które podzielone są zbiory. I tak będzie można zobaczyć ilustrujące najstarsze dzieje regionu zabytki archeologiczne, ciekawostki numizmatyczne, muzealia etnograficzne i historyczne obrazujące życie codzienne w XIX i XX w. Do odwiedzenia wystawy zachęca dyrektor Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim Robert Czyż.
Na wystawie można obejrzeć również najnowszy nabytek muzeum Biblię Jakuba Wujka, wydanie z 1771 r. z autografem Janusza Petera, patrona muzeum. Na ekspozycji zaznaczona została również działalność wystawiennicza na przestrzeni 60 lat działalności muzeum.
W ramach obchodów 60-lecia 13 października odbyła się sesja popularnonaukowa zatytułowana „Wokół nowożytnej sztuki sakralnej Tomaszowa i nie tylko”. O sztuce kręgu kościoła rzymskokatolickiego w Tomaszowie mówił dr Piotr Kondraciuk (Akademia Zamojska), dzieje i sztukę trynitarzy w Tomaszowie przybliżyła dr Mirosława Sobczyńska-Szczepańska (Uniwersytet Śląski). Dr hab. prof. UJ Agnieszka Gronek (Uniwersytet Jagielloński) omówiła przedstawienia Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia w malarstwie ikonowym, zaś o sztuce sakralnej w zbiorach Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim opowiedziała Katarzyna Warmińska-Mazurek.
Z okazji obchodów 60-lecia odbędzie się w 21 września 2022 spotkanie, a uroczyste otwarcie wystawy „Silva rerum….” nastąpi o godz. 11:00.
Napisz komentarz
Komentarze