Dlatego resort pracy chce dotrzeć z kampanią informacyjną „Bezpieczny i Aktywny Senior” do jak największej grupy osób starszych. W te działania włączył się teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Porozumienie o współpracy podpisały minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska i prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. – Polityka senioralna rządu jest związana z działaniami, które poprawią jakość życia osób starszych. Sprawią, że będą dłużej aktywne, poczują się bezpieczne, potrzebne, doceniane i szanowane. Do jej realizacji szukamy ważnych partnerów – zaznacza minister Rafalska. Porozumienie z ZUS ułatwi dotarcie z kampanią bezpośrednio do osób starszych. – My na co dzień mamy kontakt z dziesiątkami tysięcy seniorów, bo to ZUS dba o ich bezpieczeństwo finansowe, wypłacając zawsze na czas należne im świadczenie. Podejmujemy też szereg działań, do których prawo nas nie obliguje, ale które służą naszym klientom w podeszłym wieku. Prowadzimy edukację w zakresie obowiązującego w Polsce systemu emerytalnego i rentowego, organizujemy Dni Seniora, systematycznie ograniczamy bariery architektoniczne na naszych salach obsługi i tworzymy miejsca przyjazne seniorom – podkreśla prof. Uścińska.
Kampania ministerstwa „Bezpieczny i Aktywny Senior” ruszyła w grudniu. Ma zwiększyć świadomość seniorów na temat zagrożeń, jakie na nich czyhają, a co za tym idzie poprawić ich bezpieczeństwo. Starsze osoby często padają ofiarą oszustw, wyłudzeń, nieuczciwych praktyk przedsiębiorców, nadużyć w prywatnych placówkach całodobowego pobytu, przemocy, czy dyskryminacji ze względu na wiek.
Akcja ma również zachęcić seniorów do prowadzenia aktywnego i zdrowego stylu życia, który wpływa pozytywnie na stan zdrowia i wydłuża okres samodzielności osób starszych. Z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że wśród osób w wieku 60 i więcej lat tylko co czwarta uczestniczy w zajęciach sportowych lub rekreacji ruchowej.
Obok ZUS do kampanii „Bezpieczny i Aktywny Senior” przystąpiła Poczta Polska.
Napisz komentarz
Komentarze