Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Green Office Ecologic BANER

Narodowe Czytanie 2022 w Zamościu

Wspólna lektura utworów narodowego wieszcza zgromadziła (03.09) na Rynku Wodnym w Zamościu miłośników czytelnictwa i nie tylko.

To za sprawą akcji Narodowego Czytania organizowanej przez Prezydenta RP od 2012 r. Zastępca dyrektora Książnicy Zamojskiej Halina Zielińska, przywitała zgromadzonych gości oraz wyjaśniła dlaczego tegoroczny wybór padł na utwór „Ballady i Romanse” Adami Mickiewicza.

POSŁUCHAJ

Jestem przekonany, że po dzisiejszym spotkaniu wielu z nas sięgnie po tę lekturę i zastanowi się nad tym co jest tam zawarte” mówił poseł RP Tomasz Zieliński, reprezentujący Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka.

POSŁUCHAJ

Wspólne czytanie zainaugurowali lekturą „Świtezianka” wicekurator oświaty, reprezentujący Kuratorium Oświaty w Lublinie Mirosław Wójcik, dyrektor Delegatury w Zamościu Monika Żur oraz uczniowie zamojskich szkół podstawowych.

POSŁUCHAJ

Romans „Dudarz”, w towarzystwie uczniów czytali poseł RP Tomasz Zieliński oraz ks. Mariusz Skakuj dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Ojca Pio w Zamościu.

POSŁUCHAJ

Natomiast podinsp. Tomasz Halinowski Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Zamościu, bryg. mgr inż. Andrzej Szozda Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu oraz ks. Rafał Kowalczuk wicedyrektor Katolickiego Radia Zamość czytali "Panią Twardowską".

POSŁUCHAJ

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezji Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze