Uroczystości rozpoczęły się od uroczystego korowodu dożynkowego, który ruszył sprzed placu kościelnego na miejsce uroczystości. Korowód prowadziła orkiestra dęta oraz starostowie dożynek, którymi w tym roku byli Ewa Pękala i Dariusz Kuszka. Nie zabrakło również tradycyjnego przekazania chleba, złożonego na ręce gospodarzy dożynek: starosty biłgorajskiego Andrzeja Szarlipa i wójta gminy Łukowa Stanisława Kozyry.
Następnie została odprawiona Msza święta, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej biskup Marian Rojek. Ks. Biskup w rozmowie wyjaśniał, jakie znaczenie dla społeczeństwa ma świętowanie dożynek:
Starosta Andrzej Szarlip dziękował rolnikom za ich trud i zapewnienie społeczeństwu codziennego chleba:
Słowa podziękowania do rolników skierował również biskup Marian Rojek:
Cieszę się, że tradycja dożynkowego dziękczynienia jest wciąż kultywowana – tłumaczyła poseł Beata Strzałka:
W tym roku wyjątkowo zrozumieliśmy, jak ważna jest praca rolnika i bezpieczeństwo żywnościowe - zaznaczał wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa:
Rolnikom problemów nie brakuje, ale dziękujemy za to, co mamy – podkreślał Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ "Solidarności" Rolników Indywidualnych:
Przygotowania do dożynek powiatowych to ogromne przedsięwzięcie logistyczne – tłumaczyła dyrektor GOK w Łukowej, Wiesława Kubów:
Podczas dożynek odbył się także konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, w którym zwyciężyła delegacja z miejscowości Pisklaki i Szostaki. I to właśnie ten wieniec, przedstawiający Chrystusa nauczającego na łodzi, będzie reprezentować powiat biłgorajski i województwo lubelskie na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie.
Święto Plonów dopełniły występy artystyczne, zaś gwiazdą wieczoru był Zespół Czadoman.
Napisz komentarz
Komentarze