Rozpoczęły się od Mszy św. sprawowanej w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy, po której ułani udali się na cmentarz, aby złożyć kwiaty na grobach śp. rotmistrza Antoniego Kurowskiego i Mieczysława Grabka - dowódców szwadronu, którzy tworzyli go od podstaw. Część oficjalna obchodów miała miejsce nad Zalewem Biszcza-Żary.
Staramy się swoją działalnością kultywować tradycje patriotyczne – tłumaczył dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biszczy Piotr Cichórz:
Do biszczańskiego Szwadronu Ułanów należy również wójt Gminy Biszcza, Zbigniew Pyczko, który w rozmowie mówił o tym, dlaczego ta działalność stanowi bardzo ważną część jego życia:
Kultywujemy tradycje historycznego pułku ułanów i chcemy, aby było nas jak najwięcej – tłumaczył dowódca szwadronu Mirosław Buła:
Bycie ułanem to bardzo ważny czas w moim życiu – wspominał plutonowy rezerwy Eugeniusz Magoch:
Życzenia i gratulacje ułanom złożył także radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Grzegorz Wróbel:
Podczas uroczystości wręczono podziękowania i odznaczenia dla zasłużonych, rozstrzygnięto również Gminny Konkurs Plastyczno-Fotograficzno-Informatyczny dla dzieci i młodzieży poświęcony zarówno ułanom, jak i jubileuszowi 40-lecia powstania Gminy Biszcza. Z koncertami wystąpili oczywiście jubilaci czyli Szwadron Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich z Biszczy oraz gościnnie Grupa Rekonstrukcyjna Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” z Jastkowic. Spotkanie zakończyły koncerty zespołów Fire LBL i Kaldera, a także poczęstunek i spotkanie integracyjne.
Napisz komentarz
Komentarze