Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Święto dziennikarzy katolickich

Dzisiaj wszyscy dziennikarze katoliccy obchodzą swoje święto.

W Liturgii Kościoła wspominamy św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy i katolickiej prasy. To francuski teolog, filozof, Doktor Kościoła żyjący na przełomie XV i XVI wieku. Został patronem dziennikarzy w 1923 roku z inicjatywy papieża Piusa XI. Abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds Środków Społecznego Przekazu w rozmowie dla Katolickiego Radia Zamość zwrócił uwagę na potrzebę bycia cierpliwym w korzystaniu z mediów w służbie Ewangelii. Abp Depo przypomniał, że Kościół zawsze był otwarty na media.

POSŁUCHAJ

Kościół obecny jest w mediach,a media obecne są w Kościele. Na jakim poziomie jest zachowana ta relacja - zapytała Małgorzata Godzisz abp Depo.

POSŁUCHAJ

W dziennikarstwie bardzo ważny jest szacunek do drugiego człowieka, kultura spotkania.

POSŁUCHAJ

Po raz pierwszy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzono na polecenie Pawła VI w niedzielę 7 maja 1967 r.; 1 maja tego roku papież ogłosił z tej okazji orędzie. Od tamtego czasu papieże ogłaszają z pewnym wyprzedzeniem najpierw hasło, a następnie orędzie na dany Dzień. Początkowo dokument taki ukazywał się tuż przed samym Dniem, ale od 1986 r., gdy obchodzony był on po raz 20., przyjął się zwyczaj, że orędzie Ojca Świętego nosi datę 24 stycznia, gdy Kościół katolicki wspomina św. Franciszka Salezego, którego Pius XI ogłosił w 1923 patronem pisarzy katolickich i dziennikarzy. Hasło ogłaszane jest natomiast zgodnie z tradycją w dniu 29 września, w święto świętych archaniołów Michała, Rafała i Gabriela - św. Gabriel Archanioł jest bowiem patronem radiowców. W Konferencji Episkopatu Polski istnieje Rada do spraw Środków Społecznego Przekazu. Obecnie jej przewodniczącym jest abp Wacław Depo. Oprócz niego zasiadają w niej także bp Adam Lepa, bp Tadeusz Bronakowski i bp Józef Szamocki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze