Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 24 lutego 2025 00:56
Reklama KULT PIĘKNA

Za nami Air Show 2016

Na lotnisku w Mokrem koło Zamościa (16.07) fani lotnictwa oraz widzowie mogli podziwiać pokazy podniebnych akrobatów, lotników i skoczków spadochronowych.
Za nami Air Show 2016

Autor: Małgorzata Kryk i Małgorzata Godzisz

Ekstremalne akrobacje zaprezentowała czołówka przedstawicieli polskiego lotnictwa m.in: grupa akrobacyjna Żelazny, zespół akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry, Artur Kielak, mistrz Polski w akrobacji samolotowej i wicemistrz świata Światowych Igrzysk Lotniczych w Dubaju oraz członkowie stowarzyszeni w zamojskim Aeroklubie.

Marek Łasocha, dyrektor Aeroklubu Ziemi Zamojskiej przyznał, że warunki atmosferyczne dopisały, dlatego wszystkie pokazy odbyły się zgodnie z planem.

POSŁUCHAJ

Marek Łasocha dodał, że Aeroklub Ziemi Zamojskiej przygotował nie tylko akrobacje samolotowe, ale również szereg atrakcji dla najmłodszych.

POSŁUCHAJ

Tego dnia wszyscy, którzy przyszli zobaczyć lotnicze pokazy mogli z bliska podziwiać samoloty cywilne, wojskowe oraz zabytkowe. Pułkownik Krzysztof „Szopa” Szopiński, reprezentujący grupę akrobacyjną Żelazny poinformował, że wielkim zainteresowaniem cieszył się pokaz trzech samolotów oraz szybowca, którym sterowała Magdalena Stróżyk, mistrzyni świata w akrobacji szybowcowej. Z pułkownikiem Krzysztofem Szopińskim o akrobacjach lotniczych rozmawiała Małgorzata Godzisz:
POSŁUCHAJ

Aeroklub Ziemi Zamojskiej prowadzi specjalistyczne szkolenia lotnicze m.in: samolotowe, szybowcowe, paralotniowe i spadochronowe. Osoby zainteresowane sportami lotniczymi mogły zapoznać się z propozycjami poszczególnych sekcji. 

Paweł Ząbek „Ząbi”, kierownik sekcji spadochronowej w Aeroklubie Ziemi Zamojskiej przyznał, że do dyspozycji skoczków są dwa samoloty Gawron PZL – 101 oraz Cessna 206, która w Portugalii została przystosowana na potrzeby tej sekcji.

POSŁUCHAJ

Aeroklub w swojej ofercie ma ciekawe propozycje nie tylko dla zawodowych pilotów czy skoczków spadochronowych, ale również amatorów. Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród turystów cieszą się widokowe loty nad Zamościem.

Nowością są także skoki spadochronowe w tandemie. Osoby szukające dużych wrażeń mogą wraz z instruktorem skoczyć z wysokości do 4000 m. Paweł Ząbek poinformował, na czym polega taki skok.

POSŁUCHAJ

Paweł Ząbek dodał, że doświadczeni skoczkowie zaprezentowali różne formacje na otwartych czaszach spadochronów.
POSŁUCHAJ

Mirek Skrzypiec („Drożdżu”, „Drożdżówa”) do Zamościa przyjechał z Lublina, a na swoim koncie ma oddanych 1517 skoków spadochronowych. Wyjaśnił, że razem z 3 kolegami wykonali formację pionową na otwartych spadochronach znaną jako "kanapa". Wygląda to tak jakby skoczkowie siedzieli na spadochronie kolegi i tak połączona formacja szybuje po niebie. Wymaga to bardzo dużych umiejętności. Obecnie w Polsce tę dyscyplinę uprawia bardzo mała grupa skoczków, ok. 20.
POSŁUCHAJ

Skoki spadochronowe zaprezentowali doświadczeni członkowie Aeroklubów z Zamościa, Lublina i Warszawy m.in: Michał Balonis (Warszawa, ilość skoków: 630), Maciej Gago (Warszawa, ilość skoków: 1102), Andrzej Dziobal (Lublin, ilość skoków: 3351), Wojciech Szumiło (Zamość, ilość skoków: 433).

Mirek Skrzypiec dodał, że wielkie podziękowania należą się przede wszystkim publiczności, która z zaangażowaniem podziwiała podniebne pokazy.

POSŁUCHAJ

Ryszard Gliwiński, wójt Gminy Zamość zapowiedział podczas otwarcia imprezy, że niebawem w regionie powstanie Centrum Turystki Lotniczej. O planach tej inwestycji rozmawiała z wójtem Małgorzata Godzisz:
POSŁUCHAJ

Pogoda podczas Air Show dopisała, a na zakończenie podniebnych niespodzianek na scenie zawitał zespół Varius Manx z główną gwiazdą Kasią Stankiewicz. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Gminy Zamość.

AIR SHOW 2016 MOKRE

http://www.youtube.com/watch?v=dUu7OdsD9MY

 


 

 

 


 




 



 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Super siostra niedługo się widzimy na pewno skorzystam po długim czasie znowu wrócą wspomnienia do zobaczeniaData dodania komentarza: 18.02.2025, 00:17Źródło komentarza: Iwona ChmielewskaAutor komentarza: JarekTreść komentarza: Bóg zapłać !Data dodania komentarza: 15.02.2025, 09:12Źródło komentarza: Gietrzwałd to nie śmietnikAutor komentarza: Krzysztof , też z lubelskiegoTreść komentarza: Wysłuchałem wywiadu prowadzonego przez KS. Wojciecha z Kat.Radia Zamosc. z p.Iwona Chmielewska , przewodnikiem po Wiecznym Mieście i myślę,że postawiono wiele celnych pytań odnośnie ciekawostek przy zwiedzaniu Rzymu , odpowiedzi jak najbardziej zachęcają aby się Tam w Roku świętym znaleźćData dodania komentarza: 12.02.2025, 15:24Źródło komentarza: Iwona ChmielewskaAutor komentarza: JCTreść komentarza: Super ! Dziękuję, że takie spotkania się odbywają. To również lekcja dla młodego pokolenia, że w taki sposób również można służyć drugiemu człowiekowi, bo tych osób można powiedzieć nie widać, ale ktoś różne prace w parafii i nie tylko musi wykonać.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 09:25Źródło komentarza: Maria Witkowska wzorem dla młodego pokoleniaAutor komentarza: BarbaraTreść komentarza: Brazylia ma bardzo fajne plaże, to kraj pełen radosnych i przyjaznych ludzi, ponadto najlepsze plaże na Karaibach można zobaczyć na Dominikanie https://carter.eu/kierunki/karaiby/dominikana/Data dodania komentarza: 10.02.2025, 14:13Źródło komentarza: Brazylia – gdzie znajdziemy najlepsze plaże?Autor komentarza: Pamiętajmy o Dzieciach ZamojszczyznyTreść komentarza: Dziękujemy za pracęData dodania komentarza: 8.02.2025, 10:47Źródło komentarza: dr Beata Kozaczyńska