Wydarzenie miało w tym roku bardzo bogaty przebieg i rozpoczęło się od narracji historycznej prowadzonej przez przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz rekonstrukcji przedstawiającej wyprowadzenie więźniów z byłego budynku gestapo przy ul. Wandy ‘Wacek’ Wasilewskiej w Biłgoraju oraz przewiezienia ich na miejsce zbrodni na Rapach.
Historię tamtych tragicznych wydarzeń przypomniał historyk dr Adam Balicki:
Następnie w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju, w intencji Ojczyzny i pomordowanych partyzantów została odprawiona Msza święta, której przewodniczył ks. dziekan Jerzy Kołtun:
Po Eucharystii nastąpił przejazd wszystkich uczestników uroczystości pod pomnik znajdujący się na Rapach, w miejscu rozstrzelania partyzantów. Tam, po odśpiewaniu Hymnu Państwowego odbył się Apel Poległych, a następnie w miejscu stracenia partyzantów złożono wieńce i zapalono znicze. Tu również odbyła się druga część narracji i inscenizacji historycznej, w której przedstawiono ostatnie chwile życia partyzantów, których z budynku gestapo wywieziono do lasu, rozstrzelano i pochowano w zbiorowych mogiłach.
Jesteśmy dziś spadkobiercami tamtych wydarzeń i to na nas spoczywa obowiązek przekazania tej pamięci następnym pokoleniom – podkreślał Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski:
Burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan tłumaczył, że mieszkańcy Biłgoraja od wielu lat pielęgnują pamięć o tragicznych wydarzeniach i oddają hołd pomordowanym przodkom:
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość – Rejon Biłgoraj, Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. por. Konrada Bartoszewskiego ps. ‘Wir’, Burmistrza Miasta Biłgoraj oraz parafię Trójcy Św. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju.
Napisz komentarz
Komentarze