Uroczystości rozpoczęły od złożenia kwiatów pod pomnikiem ku czci poległych w posadowskim lesie, który został odrestaurowany i przekazany mieszkańcom. Jest on wyrazem naszej pamięci o tych, którzy walczyli w obronie naszej Ojczyzny –mówi Dariusz Kowalski, wójt gminy Telatyn.
W walkach oddziały Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich bohatersko stawiały czoło Ukraińskiej Powstańczej Armii wspieranej przez niemieckie lotnictwo, dodaje Ewelina Galant-Woźniak, pracownik Działu Kultury i Promocji Urzędu Gminy Telatyn.
W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe: Światowego Związku Żołnierzy AK – rejon Telatyn i rejon Ulhówek, Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Telatynie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Posadowie.
Obecni byli również kombatanci,przedstawiciele samorządu administracyjnego, służby mundurowe, społeczność Szkoły Podstawowej w Telatynie oraz miejscowej biblioteki
Dalsza część uroczystości miała miejsce w Kościele Filialnym pw. Matki Bożej Królowej w Posadowie. Mszę św. w intencji poległych w 1944 roku odprawił proboszcz parafii Rzeplin ks.Grzegorz Hałas. List od Posła RP pana Tomasza Zielińskiego odczytała pani Ewelina Galant-Woźniak.
,,W hołdzie naszym przodkom” – pod takim tytułem odbył się następnie Piknik Historyczny poświęcony wydarzeniom historycznym, które miały miejsce na terenie Gminy Telatyn. Piknik został przygotowany przez rekonstruktorów z projektu ,,Wojsko Polskie 1918-1921” – wielkich miłośników i pasjonatów historii. Największą atrakcją wydarzenia była inscenizacja batalistyczna ukazująca trzy epizody akcji ,,Burza” z 1944 roku, które miały miejsce w naszym rejonie.
Dodatkową atrakcją wydarzenia było przygotowane obozowisko wojskowe w formie dioramy historycznej z kuchnią polową, namiotami żołnierskimi z 1918-1921 roku. Stoisko historyczne przygotowało również Stowarzyszenie Moje Nowosiółki, prezentując eksponaty związane z historią regionu. Obecni byli również przedstawiciele Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego im. dr Janusza Petera z Tomaszowa Lubelskiego, którzy zaprezentowali historyczne publikacje książkowe. Dla uczestników nie zabrakło również tradycyjnej grochówki oraz warsztatów rękodzielniczych i garncarskich, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Na zakończenie uczestnicy Pikniku mieli możliwość wysłuchania koncertu pieśni patriotycznych przygotowanych przez lokalne zespoły - z gminy Telatyn: Zespół śpiewaczy Lawenda i Zespół Artystyczny Fermata oraz z gminy Tyszowce: Chór Dominanta.
Napisz komentarz
Komentarze