Znajdowały się one głównie przy drogach między nieistniejącymi dziś miejscowościami: Sucha Wola (w pierwotnej lokalizacji), Kozaki i Onyszki, mówi Nadleśniczy Nadleśnictwa Oleszyce, Stanisław Zagrobelny:
Działania te spowodowane były troską o zachowanie tradycji i dziedzictwa naszego regionu. Krzyże stanowią bowiem nie tylko wartość historyczną ale też kulturową.
Odrestaurowane krzyże można zaliczyć do kamieniarki bruśnieńskiej. Jest to bardzo charakterystyczny i przypisany tradycją element kultury roztocza wschodniego. Bruśnieńskie Krzyże i kapliczki to najczęściej spotykane małe obiekty sakralne na terenie powiatu lubaczowskiego. Co leży u podstawy tej tradycji opowiada, nadzorująca działania restauracyjne, Barbara Woch:
Krzyże zostały zrekonstruowane, zakonserwowane i na ustawione na zaizolowanym podłożu. Tuż przy nich, na tabliczkach, umieszczono tłumaczenie inskrypcji znajdujących na krzyżach. Zrekonstruowano również „krzyż pańszczyźniany” stojący w byłej wsi Sucha Wola. Podczas specjalnej uroczystości (07.02) krzyże poświęcono i zaprezentowano wszystkim uczestnikom wydarzenia.
Napisz komentarz
Komentarze