Celem konferencji było przybliżenie, przypomnienie, a przede wszystkim upamiętnienie tragicznych losów mieszkańców powiatu biłgorajskiego w latach okupacji niemieckiej – wyjaśniała dr Dorota Skakuj z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju:
Musimy naszą historię przekazywać młodemu pokoleniu – podkreślał Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski:
Ponadto wydarzeniu towarzyszyła promocja książki „Ludność cywilna w powiecie biłgorajskim w latach II wojny światowej”, w której znalazły się wygłoszone na konferencji referaty oraz świadectwa ludności Ziemi Biłgorajskiej z okresu niemieckiej okupacji.
Referaty wygłosili dr Rafał Drabik z IPN Warszawa, który poruszył temat represji wobec Polaków za pomoc i ukrywanie ludności żydowskiej na terenie Kreishauptmannschaft Biłgoraj. Dr Tomasz Bereza z rzeszowskiego oddziału IPN przybliżył uczestnikom zarys problematyki Ukraińców w okupacyjnym powiecie biłgorajskim. Z kolei dr Marcin Paluch z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie mówił o sowieckich formacjach partyzanckich wobec niemieckich operacji Sturmwind I i Sturmwind II. Historyk z Biłgoraja, dr Adam Balicki mówił o lI tajnym nauczaniu jako formie walki z okupantem, a dr Dorota Skakuj (Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju) przybliżyła temat wysiedleń i pacyfikacji wsi i miejscowości powiatu biłgorajskiego w ramach - Akcja „Werwolf” w powiecie biłgorajskim.
Konferencja wzięła udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Patronatem honorowym objęli wydarzenie Poseł na Sejm RP Beata Strzałka i Starosta Powiatu Biłgorajskiego Andrzej Szarlip.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Katolickie Radio Zamość.
Napisz komentarz
Komentarze