Kapliczka poświęcona przed kilku laty przez ks. bp. Mariusza Leszczyńskiego w jednym z miejsc wojennego przebywania błogosławionego, stała się miejscem pielgrzymek nie tylko okolicznych mieszkańców, ale także osób z innych miejsc województwa lubelskiego.
Relikwie zostały przewiezione w bryczce przez ks. dr. Franciszka Kościelskiego, który jest znawcą nauczania Prymasa Tysiąclecia, wójta Skierbieszowa oraz członkinię rady parafialnej. W Marcinówce odebrał je i umieścił w specjalnie przygotowanym miejscu proboszcz parafii, ks. Janusz Dudzicz. Najważniejszym wydarzeniem uroczystości była Msza św., koncelebrowana przez kapłanów z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, archidiecezji lubelskiej oraz redemptorystę misjonarza z Brazylii, który był bierzmowany przez biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego.
Cyklicznie w okresie zbliżonym do daty śmierci Prymasa Tysiąclecia, w kapliczce sprawowana jest Msza św.
Przypomnijmy, że kapliczka w Marcinówce znajduje na trasie „Turystycznego Szlaku Pieszego Śladami ks. Stefana Wyszyńskiego po Ziemi Skierbieszowskiej”.
Ponad trzydziestokilometrowa trasa szlaku upamiętnia ukrywanie się na tych terenach przyszłego Prymasa Tysiąclecia przed poszukującym go Gestapo. Trwało ono od jesieni 1941 do wiosny 1942 r.
Szlak rozpoczyna się w Żułowie, w Gminie Kraśniczyn, przebiega przez gminę Skierbieszów i kończy się w gminie Sitno.
Napisz komentarz
Komentarze