Na chodnikach Zamościa można zaobserwować zaparkowane hulajnogi elektryczne, na których najczęściej jeżdżą ludzie młodzi, ale to również jest świetny środek transportu dla osób starszych. Hulajnogi to sprawdzona konstrukcja, charakteryzująca się niezwykłą stabilnością oraz niską wagą. W naszym mieście hulajnogi są mało popularne, ale w dużych miastach jak warszawa ,Kraków czy Wrocław są one środkiem transportu z którego korzystają głownie młodzież i osoby dorosłe dojeżdżające do pracy. Ponadto hulajnogi podobne jak rowery redukują liczbę podróży samochodami, zatem pozytywnie wpływają na środowisko ekologiczne. Jednak, aby z nich korzystać należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Na jakich zasadach z tego urządzenia mogą korzystać wszyscy jego użytkownicy informuje oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zamościu st. asp. Dorota Krukowska – Bubiło.
Dzieci, które nie ukończyły 10. roku życia mogą z hulajnogi elektrycznej korzystać, ale tylko w obecności osoby dorosłej.
Hulajnogi mogły jeździć po chodnikach, jednak tylko wtedy, gdy nie ma drogi dla rowerów, a dopuszczalna prędkość na drodze obok chodnika jest wyższa niż 30 km/h.
W jakich przypadkach użytkownicy hulajnóg mogą korzystać z chodnika?
Z jaka prędkością mogą poruszać się użytkownicy hulajnóg?
St. asp. Dorota Krukowska – Bubiło przypomina, że na chodniku pierwszeństwo ma zawsze pieszy.
Nowe przepisy regulują także gdzie możemy zaparkować hulajnogę.
St. asp. Dorota Krukowska – Bubiło informuje, że kierowcy korzystający z hulajnóg elektrycznych muszą stosować się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego.
Od ubiegłego tygodnia, bo od 16 maja do końca tego miesiąca pierwszy przejazd hulajnogą jest bezpłatny. Aby skorzystać z hulajnóg, należy pobrać specjalną aplikację na telefon, a następnie zeskanować znajdujący się na kierownicy kod QR. Pierwszy 10-minutowy przejazd hulajnogą adresowany jest do nowych użytkowników.
Należy dodać, że w trosce o bezpieczeństwo użytkowników jednośladów, a także hulajnóg elektrycznych na drogach całej Polski prowadzona jest akcja informacyjno-edukacyjna pn. „Jednośladem bezpiecznie do celu". Celami akcji jest promowanie właściwych zachowań wobec innych użytkowników drogi oraz uświadomienie niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, że zdarzenia drogowe (zwłaszcza z rozpędzoną hulajnogą) mogą skończyć się dotkliwymi obrażeniami oraz są tragiczne w skutkach.
Do działań na rzecz bezpieczeństwa użytkowników e-hulajnóg przyłączyła się również firma Screen Network S.A, która na ekranach LED emituje spot pod hasłem przewodnim akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu”. Ekrany LED rozmieszczone są m.in. przy głównych ciągach komunikacyjnych, dworcach kolejowych i autobusowych, stacjach paliw i centrach handlowych.
Korzystając z dróg publicznych pamiętajmy, że poruszając się po chodniku pierwszeństwo ma zawsze pieszy. Jedźmy ostrożnie i sygnalizujmy manewry skręcania.
Napisz komentarz
Komentarze