22. studentów Akademii Zamojskiej odebrało certyfikaty ukończenia szkolenia teoretycznego w projekcie Legia Akademicka Ministerstwa Obrony Narodowej. Teraz przed nimi część praktyczna szkolenia, którą w wakacje odbędą w wyznaczonych jednostkach wojskowych.
Legia Akademicka to ochotnicza forma służby wojskowej studentów uczelni wyższych. Jest to możliwe na podstawie porozumienia Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki. Akademia Zamojska znajduje się w elitarnym gronie uczelni biorących udział w projekcie.
- Ochotnicza służba wojskowa studentów polega na odbyciu szkolenia teoretycznego w Uczelni w wymiarze 30 godzin szkoleniowych. Następnie student składa wniosek o odbycie krótkotrwałych ćwiczeń wojskowych w wymiarze 21 dni. Szkolenie odbywa się w wojskowych ośrodkach szkolenia i kończy się złożeniem przysięgi wojskowej. Następnym etapem jest moduł szkolenia podoficerskiego w wymiarze 21 dni. Niektóre ośrodki szkolenia łączą dwa moduły w zależności od potrzeb. Po zakończeniu modułu podoficerskiego student otrzymuje stopień kaprala rezerwy. Do projektu mogą przystąpić studenci szkół wyższych bez względu na kierunek - mówi ppłk rez. mgr inż. Andrzej Podhorodecki, wykładowca na kierunku bezpieczeństwo narodowe w Akademii Zamojskiej i koordynator projektu Legia Akademicka w Uczelni. Jak dodaje, w związku z tym, że jest to ochotnicza forma służby wojskowej, student może zrezygnować z niej w każdym momencie bez żadnych konsekwencji. Warto jednak włożyć trochę wysiłku by złożyć przysięgę wojskową, a także starać się pierwszy stopień podoficerski - kaprala.
Uroczyste wręczenie certyfikatów ukończenia szkolenia teoretycznego w projekcie Legia Akademicka MON odbyło się w Akademii Zamojskiej 10 maja.
Napisz komentarz
Komentarze