Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama naNOVO

Święto Świętych Apostołów Flipa i Jakuba Mniejszego

6 maja w liturgii Kościoła przeżywamy święto dwóch apostołów Filipa i Jakuba Młodszego.
Święto Świętych Apostołów Flipa i Jakuba Mniejszego

Autor: Obraz św. Filipa- mal. Peter Paul Rubens/ obraz św. Jakuba Młodszego - mal. El Greco/Wikimedia Commons /domena publiczna

Filip pochodził z Betsaidy. Wymienia się go wśród apostołów tworzących bliskie grono Pana Jezusa. Filip od początku miał zdolność przyprowadzania innych do Chrystusa, zaznacza biblista ks. dr Sławomir Korona.

POSŁUCHAJ

Z kart Ewangelii dowiadujemy się, że Filip jest czynnym świadkiem cudownego nakarmienia rzeszy przez Pana Jezusa, a postawione przez apostoła pytanie podczas Ostatniej Wieczerzy dało Jezusowi okazję wytłumaczenia Apostołom związku, jaki w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej istnieje pomiędzy Ojcem i Synem.

Filip prawdopodobnie był pierwszym apostołem Słowian. Zginął śmiercią męczeńską na krzyżu lub przez ukamienowanie. Jest patronem pilśniarzy i czapników.

Święty Jakub Młodszy, którego również wspominamy 6 maja był krewnym Jezusa. Odróżnia się go od Jakuba Starszego, syna Zebedeusza. Z kart Pisma Świętego niewiele możemy się o nim dowiedzieć. Wiemy jednak, że był biskupem Jerozolimy, mówi ks. Sławomir Korona.

POSŁUCHAJ

 

Świętemu Jakubowi prawdopodobnie zawdzięczamy treść jednej z modlitw eucharystycznych.

POSŁUCHAJ

Święty Jakub Młodszy również poniósł śmierć męczeńską.

POSŁUCHAJ

Serdecznie zachęcamy do słuchania audycji „Apostołowie znani i nieznani” w każdą drugą sobotę miesiąca o godz. 17:10, z których możemy dowiedzieć się wielu interesujących szczegółów na temat każdego z dwunastu apostołów. Archiwalne audycje są dostępne na naszej stronie internetowej.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiOAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo fajna inicjatywa w tamtym roku skorzystałem tak że i w tym roku tak zrobię.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne "ostatniej szansy" 2025. Dzień III