W miniony piątek w Zamościu zakończyła się trzydniowa (6-8.04) Ogólnopolska Konferencja Naukowa ,,Homo viator. Podróże po „wiedzę bezcenną” w perspektywie historycznej i w ujęciu współczesnym" organizowana przez Akademię Zamojską. Sympozjum zgromadziło wybitnych naukowców z całej Polski. W trzydniowych obradach wzięło udział 13 profesorów, 21 doktorów i 21 doktorantów z 24 uniwersytetów i akademii, 2 muzeów i 2 archiwów. Badacze reprezentowali takie dyscypliny naukowe jak: historia, historia sztuki, filozofia, teologia, literaturoznawstwo, archeologia i prawo - podkreśla prof. Paweł Skrzydlewski, rektor Akademii Zamojskiej.
W IX dziale Konferencji zatytułowanym: ,,Wiedza na ścieżkach wiary" zaprezentowano cztery referaty. Mgr lic. ks. Piotr Juckiewicz wygłosił referat pt. ,,Krzyż. Od miejsca śmierci do znaku chwały".
Dr Przemysław Góralczyk mówił o ,,Politycznych, religijnych i społecznych aspektach podróżowania duchowieństwa rzymskokatolickiego w czasach Księstwa Warszawskiego".
Dr Anna Bartko-Malinowska mówiła o ,,Relacjach z podróży duszpasterskich biskupa lubelskiego Franciszka Jaczewskiego jako źródle do badań architektury sakralnej w Diecezji Lubelskiej na początku XX w.".
Z czwartym referatem wystąpił ks. mgr Paweł Lisoń, który zaprezentował temat ,,Wędrówka człowieka z Bogiem. Przesłanie dobrodzieńskiego witrażu „Uczniowie w drodze do Emaus” projektu Bertholda Müllera-Oerlinghausena". Patronat Honorowy nad Konferencją objął Minister Edukacji i Nauki oraz Prezydent Miasta Zamość.
Napisz komentarz
Komentarze