Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gala finałowa XVIII Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”

Konkurs zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka
Gala finałowa XVIII Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”
Zuzanna Grabowska. Kwaśniów Dolny

Autor: Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka

2 kwietnia 2022 r. o godz. 10.00 odbyła się w formie online gala finałowa XVIII Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w czasie której poznaliśmy laureatów I, II i III miejsc młodzieżowego konkursu pro-life oraz nazwiska wyróżnionych. Organizowany od osiemnastu lat konkurs daje młodzieży możliwość wypowiedzenia się na różne tematy związane z ochroną życia człowieka. Odbywa się w trzech kategoriach artystycznych: literackiej, plastycznej i multimedialnej oraz w trzech kategoriach wiekowych: klasy IV-VI i VII-VIII szkół podstawowych oraz wszystkie klasy szkół ponadpodstawowych. Uczniowie w swoich pracach opisują zagadnienia pro-life i bioetyczne, poruszają kwestie kresu życia, adopcji, in vitro czy antykoncepcji. Wielu uczestników nadsyła prawdziwe historie narodzin swojego rodzeństwa lub dziecka z najbliższej rodziny.
Galę finałową poprowadzili Marcin Nowak, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka i członek komisji konkursowej oraz Maria Kowal, członek komisji konkursowej i redaktor naczelny Miesięcznika Nauczycieli i Wychowawców Katolickich „Wychowawca”.
Laureatów przywitał Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka i organizator konkursu. – Drodzy laureaci, serdecznie gratuluję wspaniałych prac, które nadesłaliście na konkurs o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Oglądając je, po raz kolejny przekonałem się, że piękno, dobro i wrażliwość są w każdym człowieku, trzeba tylko czasem na chwilę w spokoju usiąść, pomyśleć i rozkochać się w życiu – powiedział. – Niezmiernie cieszę się, że przesłaliście tak dojrzałe prace. Pokazują one, że długo zastanawialiście się nad problematyką życia ludzkiego, koniecznością jego obrony i jego godnością. Mam nadzieję, że te refleksje zostaną z wami do końca życia – dodał. Na końcu swojego przemówienia podkreślił, iż życie ludzkie jest największą wartością, którą zawsze należy chronić oraz zachęcił uczestników gali do pomagania potrzebującym. Podziękował też pedagogom, dyrektorom szkół, wychowawcom oraz kuratoriom za promocję konkursu i pomoc w zachęceniu młodzieży do wzięcia w nim udziału.
Następnie do uczestników gali zwróciła się Maria Kowal, mówiąc, że konkurs ten od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem oraz że jest on jednym z najważniejszych projektów edukacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Przedstawione zostały statystyki dotyczące konkursu. Łączna liczba tegorocznych zgłoszeń do konkursu wyniosła 1114. Najwięcej napłynęło prac plastycznych. Zostały one wykonane różnymi technikami m.in. ołówkiem, pastelami, akwarelami i farbami olejnymi. Znalazły się wśród nich także prace przestrzenne, wydzieranki, wyklejanki, kolaże a nawet rzeźby. Do kategorii multimedialnej uczestnicy zgłosili m.in. prezentacje multimedialne, filmy, reportaże oraz własne wykonania piosenek z teledyskami. W kategorii literackiej powstały m.in. wiersze, opowiadania i reportaże.
Uczestnicy bardzo szeroko interpretowali konkursowe hasło. Wiele osób podejmowało w swoich pracach tematykę adopcji, ochrony życia nienarodzonych dzieci, troski o osoby z niepełnosprawnościami i osoby starsze. Maria Kowal: – Wielu z was zaprosiło nas do swoich rodzin. Pokazaliście poruszające serce historie oczekiwania na rodzeństwo, narodzin oraz trudnych chwil, gdy pojawia się w rodzinie śmierć najbliższych. Dziękujemy za waszą odwagę, mądrość, wrażliwość. Tam, gdzie chroni się życie od poczęcia do naturalnej śmierci, zawsze wprowadzany jest pokój. Dziś, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, wprowadzanie pokoju jest wielkim zadaniem. Dziękujemy, że jesteście siewcami pokoju i radości! „Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie” – jesteście nadzieją waszych rodziców, nauczycieli i Polski. Broniąc najmniejszych i najsłabszych, którzy nie mogą sami tego zrobić, pokazujecie najpiękniejsze oblicze człowieczeństwa.
Po przedstawieniu listy laureatów i wyróżnionych prowadzący podziękowali partnerom i patronom medialnym za pomoc w propagowaniu idei konkursu. Zaprosili wszystkich uczestników do udziału w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zachęcili również dzieci z klas I-III oraz przedszkolaki do nadesłania do 30 kwietnia 2022 r. prac plastycznych na IV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci „Na początku była miłość – moja rodzina”.
Tegoroczna edycja konkursu pro-life dla młodzieży odbyła się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Od kilku lat honorowy patronat nad konkursem sprawuje Kuratorium Oświaty w Krakowie. W tym roku do grona patronów honorowych dołączyli kuratorzy z innych województw: Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Mazowiecki Kurator Oświaty, Podkarpacki Kurator Oświaty, Podlaski Kurator Oświaty, Kuratorium Oświaty w Katowicach, Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, Lubelski Kurator Oświaty i Kuratorium Oświaty w Łodzi.
Nagranie transmisji gali, lista laureatów i wyróżnionych w młodzieżowym konkursie pro-life oraz nagrodzone prace znajdują się na stronie https://konkurs.pro-life.pl/
Partnerami konkursu byli: Rada Szkół Katolickich, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich, Krajowe Duszpasterstwo Nauczycieli, Fundacja Sternik-Kraków, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Ruch Światło-Życie oraz Miesięcznik Nauczycieli i Wychowawców Katolickich „Wychowawca”.
Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka powstało w 1999 r. Jego misją jest edukacja w zakresie pro-life oraz szeroko rozumiana ochrona życia człowieka na każdym etapie jego rozwoju. Organizacja obejmuje pomocą materialną potrzebujące kobiety w ciąży, samotnych rodziców oraz rodziny podejmujące trud wychowania dziecka z niepełnosprawnością. Obecnie pomocą objęte są także dzieci z niepełnosprawnościami z Ukrainy. Ponadto stowarzyszenie wspiera rodziców spodziewających się narodzin chorego dziecka i prowadzi Telefon Zaufania Pro-life dla kobiet będących w ciąży, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji rodzinnej i materialnej.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze