Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Green Office Ecologic BANER

Biłgoraj. Moje spotkanie z folklorem

Trzy nagrody, wyróżnienie i dwie kwalifikacje do wystawy – takim wspaniałym wynikiem osiągniętym w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Moje spotkanie z folklorem” w Rybniku - mogą poszczycić się wychowanki pracowni Tęczowa Malarnia działającej w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju.

XVIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Moje spotkanie z folklorem” jest organizowany przez Zespół Edukacyjno - Artystyczny Przygoda w Rybniku oraz Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej Przygoda w Rybniku. Na tegoroczny konkurs nadesłano 1189 prac z 178 ośrodków oświatowych i kulturalnych kraju.

12 marca 2022 r. odbyło się posiedzenie komisji konkursowej, która zwróciła uwagę na bardzo dużą ilość nadesłanych prac oraz ich wysoki poziom artystyczny.  Wśród laureatów znalazło się aż sześć podopiecznych Anny Świcy, która w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju prowadzi pracownię Tęczowa Malarnia i sprawuje opiekę artystyczną nad młodymi adeptami sztuki. W II grupie wiekowej dzieci w wieku od 7 do 9 lat wyróżnienie otrzymała praca ośmioletniej Anny Pecki. Ania, wykorzystując technikę mieszaną (farby akrylowe i kolorowa bibułka) przedstawiła na swoim obrazie roztańczoną cygańską dziewczynkę. Kolejne laury zdobyły: trzynastoletnia Izabela Pogorzelec w kategorii 10-13 lat, Hanna Cybulska (lat 14) w kategorii 14-16 lat, oraz w najstarszej grupie wiekowej Martyna Kniaziowska (lat 17).

Te trzy uzdolnione młode artystki zdobyły nagrody za swoje wyjątkowe i oryginalne prace. Iza i Hania sportretowały Indian - rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Obraz autorstwa Izabeli wykonany został farbami akrylowymi, zaś Hania narysowała swoją pracę w technice węgla i pasteli. Martyna namalowała farbami i pastelami ciemnoskórego mieszkańca Afryki, w tradycyjnym, barwnym nakryciu głowy. W grupie wiekowej 14-16 lat do wystawy zakwalifikowano prace autorstwa dwóch czternastolatek - Mariki Winnickiej i Wiktorii Szabat. Dziewczęta namalowały kobiety w strojach ludowych. Pierwsza ukazała regionalny strój jednego z regionów Ukrainy, druga przedstawiła kobietę w stroju łowickim, jednym z najpiękniejszych strojów ludowych Polski.

Gratulujemy dziewczętom i życzymy jeszcze wielu sukcesów!

/Inf. nadesłana: Anna M. Świca/



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze