Uchwalona w ekspresowym tempie ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa już 12 marca podpisana została przez prezydenta. Ustawa wejdzie w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z kilkoma wyjątkami, z mocą wsteczną od dnia 24 lutego 2022 roku.Projekt dotyczy określenia szczególnych zasad zalegalizowania na terytorium RP pobytu obywateli Ukrainy, którzy wjechali na terytorium Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa oraz określenia form wsparcia obywateli Ukrainy, w tym m.in. szczególnych zasad powierzenia im pracy oraz zasad podejmowania i wykonywania przez nich działalności gospodarczej. Szczegóły dotyczące ustawy wyjaśnia poseł Tomasz Zieliński.
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy zagwarantuje legalność pobytu obywatelom Ukrainy, a także ich małżonkom niemającym obywatelstwa ukraińskiego, którzy przybyli z Ukrainy do Polski od początku rosyjskiej inwazji. Ustawa zakłada bowiem nadanie obywatelom Ukrainy numeru PESEL, który - jak wskazywano w uzasadnieniu do projektu - pozwali na realizację szeregu usług publicznych na rzecz tych osób. Uchodźcy z Ukrainy będą otrzymywali papierowe potwierdzenie nadania numeru PESEL oraz dane dostępowe do profilu zaufanego.
Ustawa zawiera również przepisy dotyczące dostępu do polskiego rynku pracy dla obywateli Ukrainy, których pobyt został uznany za legalny. Uchodźcy z Ukrainy - na mocy ustawy - zyskają również dostęp do świadczeń rodzinnych m.in. świadczenia wychowawczego, rodzinnego kapitału opiekuńczego, świadczenia Dobry Start oraz dofinansowania obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku. Wsparcie ma przysługiwać po spełnieniu warunków określonych w przepisach regulujących powyższe świadczenia. Ponadto osoba lub rodzina będzie mogła zgłosić się o przyznanie pomocy do ośrodka pomocy społecznej w miejscu zamieszkania.
Napisz komentarz
Komentarze