Ekspozycja jest szesnastą z kolei wystawą z cyklu Radość Tworzenia i ma charakter dorocznego święta uczestników zajęć plastycznych. Dla wielu małych artystów to bardzo ważna chwila, gdyż jest to ich pierwsza wystawa i prezentacja dotychczasowej pracy w pracowni plastycznej.
Wystawa jest swoistą kontynuacją i uzupełnieniem prac pt. „Nokturny wydobyte światłem”, stworzonych przez najstarszych reprezentantów pracowni. Jednych z głównych elementów obrazów jest także światło, chociaż ukazane z pozycji dziecka, gdzie ważnym elementem twórczości jest kolor.
Na ścianach galerii pojawiły się obrazy w intensywnych, mocnych kolorach. Tym razem 38 młodych malarzy w wieku od 5 do 14 lat stworzyło farbami akrylowymi na płótnie obrazy w trzech seriach tematycznych. Najmłodsze dzieci malowały „Sowy” – wyjątkowe ptaki, kojarzone z nocą. Grupa druga stworzyła przepiękne wizje „Podwodnego świata”, natomiast grupa trzecia „Kolorowe miasta”.
Uzupełnieniem ekspozycji jest dekoracja z kolorowymi rybkami wyciętymi z papieru oraz oddające nastrój nocnego nieba gwiazdki malowane przez dzieci. Obrazy zostały namalowane z użyciem farb fluorescencyjnych, które oświetlone światłem UV, świecą w ciemności. Dzięki temu staliśmy się świadkami wyjątkowego spektaklu artystycznego łączącego kolor i światło.
Wernisaż odbył się we wtorkowe popołudnie, 1 lutego 2022 r. Zgromadził reprezentantów grup, a wszystkich w imieniu nieobecnej pani dyrektor Iwony Pawlos, powitała Anna Świca. Z całą pewnością, to co zobaczyli uczestnicy wernisażu, było niespodzianką i zaskoczeniem. Świecące barwne obrazy wprowadziły oglądających w atmosferę tajemniczości i zaciekawienia niepowtarzalnymi efektami.
Wystawa to także okazja do podsumowania działań artystycznych dzieci w pierwszym semestrze roku szkolnego 2021/2022. Najmłodsi, podobnie jak młodzież, byli wielokrotnie nagradzani i wyróżniani. Także dzieci mogą poszczycić się licznymi sukcesami w konkursach o charakterze lokalnym, wojewódzkim, jak i na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. O ich osiągnięciach systematycznie można się dowiedzieć z relacji zamieszczanych na stronie internetowej Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju.
Niezależnie od osiąganych sukcesów wszystkim podopiecznym Anny Świcy należą się podziękowania za wytrwałość, wielkie zaangażowanie i ciągłą fascynację sztuką, która daje możliwość rozwoju talentów i pasji.
Wystawę można obejrzeć także w formie prezentacji on-line.
/Inf. nadesłana: MDK Biłgoraj/
Napisz komentarz
Komentarze