By uczcić ten zryw niepodległościowy powiat biłgorajski wydrukował plansze przypominające sytuację narodu polskiego bezpośrednio przed wybuchem powstania, wybuch powstania i osobę jego dyktatora oraz władze powstańcze i przebieg powstania na Lubelszczyźnie. Na planszach, które wiszą na ogrodzeniu I LO im. ONZ w Biłgoraju są także informacje o bilansie powstania i jego upadku. Treść opracował historyk i poseł na Sejm VIII i IX kadencji Tomasz Zieliński, a tło wystawy stanowią m. in. dzieła Artur Grottgera „Bitwa”, CBN Polona.
-Musimy pamiętać o naszej historii. Powstania narodowe z czasów zaborów, to bardzo ważna część historii Polski, która znalazła swe zwieńczenie w roku 1918, kiedy to nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość. Powstanie niepodległościowe jest zrywem narodowym, który był wybuchem polskości i pragnienia wolności, które się tliły w narodzie. Wy chcemy o tym pamiętać, chcemy czcić naszych bohaterów, chcemy młodemu pokoleniu przypominać, że wolność Polski została okupiona ogromną ofiarą wielu pokoleń. W związku z tym ta wystawa przy I LO im. ONZ. To forma dotarcia z tym ważnym przekazem do młodych ludzi ale i do mieszkańców Biłgoraja i całego powiatu. Wystawa znajduje się w centrum miasta, przy uczęszczanej ulicy. Liczymy na to, że przechodnie będą się zatrzymywać i analizować plansze, oglądać wystawę - mówi starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip.
Jak dodaje starosta kultywowanie historii, jest istotne w kontekście tożsamości narodowej, kulturowej i społecznej. Wystawa przy biłgorajskim ONZ-cie to jeden z elementów tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Uroczystości pod patronatem starosty biłgorajskiego odbędą się 23 stycznia br., w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.
/Inf. nadesłana: Powiat Biłgorajski/
Napisz komentarz
Komentarze