O tym, dlaczego potrzebujemy historii środowiskowej Puszczy Solskiej w XVIII i XIX w. opowiedział dr Tomasz Związek z Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
O osadnictwie leśnym na terenie Puszczy Solskiej oraz o fenomenie grupy społecznej Budziarzy mówił z kolei Dominik Róg, pracownik GOK w Biłgoraju. Krzysztof Szewczyk z IGiPZ PAN w Warszawie przedstawił z kolei prezentacje o badaniach paleoekologicznych, czyli węglach drzewnych, którą są świadectwem działalności człowieka na terenach leśnych.
O tym jak można poznawać historię poprzez analizy dendrologiczne (czytanie w słojach rocznych drzew), pokazywał dr hab. Marcin Klisz z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym. On także przedstawił prezentację przygotowaną przez dr Ewę Zin (też IBL) pt. „Co historia pożarów Puszczy Białowieskiej może nam powiedzieć o gospodarce leśnej w Ordynacji Zamojskich”.
Po prezentacjach nastąpiła dyskusja, na której pytania zadawali również mieszkańcy i regionaliści. Warto także dodać, że na zaproszenie GOKu w Biłgoraju naukowcy przyjadą do Puszczy Solskiej na wstępne badania terenowe (prawdopodobnie na wiosnę 2022 r.). Nagranie ze spotkania wkrótce zostanie udostępnione na kanale YouTube GOKu w Biłgoraju.
/Inf. nadesłana/
Napisz komentarz
Komentarze