Jej początki sięgają 1902 roku kiedy to powstała Ochotnicza Straż Pożarna powołana przez pierwszego komendanta Jana Głogowskiego i to właśnie on w 1905 roku założył 12 osobową orkiestrę dętą, którą jako kapelmistrz dyrygował do roku 1914, czyli do wybuchu I wojny światowej. Jednakże za oficjalną datę powstania Biłgorajskiej Orkiestry Dętej przyjmuje się rok 1921, kiedy to w trzy lata po odzyskaniu niepodległości rezerwista z armii carskiej, kapelmistrz 13 Pułku Kozaków Piotr Błacha powołał 14-osobowy zespół dęty.
Orkiestra dęta im. Czesława Nizio jest dumą Biłgorajskiego Centrum Kultury – mówił dyrektor placówki Stanisław Kowalczyk:
Muzyka to całe moje życie i dziś jestem dumny, że tyle osiągnęliśmy i nadal trwamy – podkreślał wieloletni dyrygent orkiestry, Henryk Nizio:
Biłgorajska Orkiestra Dęta jest obecna na wszystkich większych uroczystościach zarówno w mieście, jak i w regionie i jest naszą wizytówką – tłumaczyła Maryla Olejko, kierownik artystyczny BCK:
Dziś czuję wielką dumę i satysfakcję z tego, co osiągnęliśmy jako zespół – zaznaczał obecny dyrygent orkiestry, Paweł Stelmach:
Biłgorajska Orkiestra Dęta ma na swoim koncie wiele osiągnięć i skupia w swoich szeregach prawdziwych pasjonatów – mówił wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa:
Słowa uznania i gratulacje dla orkiestry składał burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan:
Życzenia na kolejne 100 lat działalności składał również członek Zarządu Powiatu Biłgorajskiego, Andrzej Łagożny:
Na uroczystości jubileuszowe złożyło się kilka punktów programu m.in. otwarcie wystawy fotograficznej, na której zaprezentowano archiwalne fotografie i pamiątki związane z zespołem. Następnie odbył się jubileuszowy koncert orkiestry połączony będzie z projekcją multimedialną na temat historii zespołu.
Nie zabrakło oczywiście części oficjalnej, podczas której wręczone zostały różnorodne nagrody, odznaczenia i gratulacje. Były dyrygent orkiestry Henryk Nizio został odznaczony brązowym medalem „Zasłużony kulturze – Gloria Artis”, zaś orkiestrze przyznano nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”, Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego oraz indywidualne Nagrody Kulturalne i dyplomy uznania Marszałka Województwa Lubelskiego. Życzenia i podziękowania popłynęły również do byłych członków orkiestry, do osób wspierających orkiestrę, dla seniorów, a także dla jej aktualnych muzyków.
Napisz komentarz
Komentarze