Szczegóły podaje i zaprasza ks. Jacek Kania, kapelan Hufca ZHP im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu
Ks. Kania przypomina, aby na tę uroczystość zabrać ze sobą lampiony.
Światełko będzie przekazywane mieszkańcom. 18 grudnia (godz. 16) podczas X Zamojskiej Wigilii dla mieszkańców 'Bądźmy razem', która odbędzie się na Rynku Wielkim w Zamościu.
22 grudnia o godz.13 światełko trafi do Centrum Pastoralnego w Zamościu, gdzie organizowana będzie wigilia dla najuboższych, samotnych, bezdomnych mieszkańców miasta i regionu.
Betlejemskie Światło Pokoju przybyło do Polski po raz 26. Po raz pierwszy zorganizowano je w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych.
Akcja nosiła nazwę 'Światło w ciemności' i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ - do Danii.
Hasło 2016 'Odważnie twórzmy pokój'
Napisz komentarz
Komentarze