To kolejne wydarzenie przybliżające postać absolwenta i Wielkiego Kanclerza KUL - Prymasa Tysiąclecia, w związku z przygotowaniami do jego beatyfikacji, planowanej 12 września w Warszawie.
- Ta wystawa koncentruje się na różnych przemyśleniach kard. Wyszyńskiego na temat kultury i sztuki, na tym jak ważną rolę odgrywały one w kształtowaniu polskiego narodu. Zawiera szereg cytatów wyjętych z różnych homilii i przemówień Prymasa, ale także opatrzona została w dzieła sztuki, głównie gotyckiej i nowożytnej, które urozmaicają jej scenografię. Są to eksponaty, które są na uczelni od 1956 roku i najprawdopodobniej kardynał mógł je tu na KUL-u oglądać – wyjaśnia dr Krzysztof Przylicki, dyrektor Muzeum KUL.
Na wystawie prezentowane są wielkoformatowe fotografie Prymasa Tysiąclecia połączone z wybranymi wypowiedziami o sztuce i kulturze. Mimo że kardynał często podkreślał, że nie jest znawcą sztuki, to w swoich pismach i homiliach niejednokrotnie nawiązywał do dzieł wielkich mistrzów, wykazując niespotykaną wrażliwość i znajomość tematu. Podkreślał także doniosłą rolę znajomości kultury ojczystej w kształtowaniu się tożsamości narodu, zwłaszcza młodego pokolenia.
Uzupełnienie ekspozycji stanowią cenne zabytki pochodzące ze zbiorów Muzeum KUL oraz pamiątki związane z kardynałem Wyszyńskim, np. artystycznie oprawiony mszał ofiarowany przez niego z okazji 40-lecia KUL, czy monstrancja, której używał podczas sprawowania funkcji Wielkiego Kanclerza KUL w latach 1946-48, specjalnie wypożyczona na tą okazję z kościoła akademickiego.
Wystawa czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-16.00, do 1 października.
Napisz komentarz
Komentarze